2017 թ-ի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանում արտադրվել է 5 745.2 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 6,5%-ով։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից:
Ըստ ԱՎԾ-ի՝ հունվար-սեպտեմբերին ՋԷԿ-երի արտադրության ծավալներն ավելացել են 54%-ով և կազմել 2 051.7 մլն կՎտ ժամ:
Ինչ վերաբերում է ՀԷԿ-երին, ապա արտադրության ծավալներն այստեղ նվազել են 1.8%-ով՝ կազմելով 1 823.3 մլն կՎտ ժամ։
Նշված ժամանակահատվածում Հայաստանի ատոմային էլեկտրական կայանն (ՀԱԷԿ) արտադրել է1 868.9 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2016թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 15.3%-ով:
ԱՎԾ-ի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ ջերմային էներգիայի արտադրությունն աճել է 21.5%-ով՝ կազմելով 64.2 հազար հեգաջոուլ, հողմային էլեկտրակայանների արտադրությունը՝ 18.2 տոկոսով:

Electricity production rises in Armenia in nine months
A total of  5 745.2 million kilowatt-hours of electricity was produced in Armenia in January-September 2017, showing 6,5% rise to compare with the same period of the previous year, as reported by Armenia’s National Statistical Service (NSS).
According to the NSS statistics, in January- September, the electricity generation at terminal power plants rose by 54%, amounting to 2 051.7 million kilowatt-hours.
Electricity production volumes at hydropower plants cut down by 1.8%, totaling to 1 823.3 million kilowatt-hours.
In the mentioned period, Armenia’s Nuclear Power Plant produced 1 868.9 million kilowatt-hours of electricity.