2018թ. հուլիսին հունիսի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 1.2% գնանկում, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 2.9% գնանկումով: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, նշված ժամանակահատվածում հանրապետությունում գրանցվել է սննդամթերքի (ներառյալ ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտ) և ոչ պարենային ապրանքների գների` համապատասխանաբար 2.5% և 0.5% նվազում, իսկ ծառայությունների ոլորտում՝ սակագների 0.1% հավելաճ:
Ըստ վիճկոմիտեի, 2018թ. հունվար-հուլիսին սպառողական գների միջին ամսական նվազումը կազմել է 0.2%, ինչը կրկնել է նախորդ ամսվա նույն ժամանակահատվածի համապատասխան ցուցանիշը (0.2% նվազում):
2018թ. հուլիսին 2017թ. հուլիսի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 102.3%, այդ թվում, սննդամթերքինը (ներառյալ ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտ)` 101.3%, ոչ պարենային ապրանքներինը`105.5%, ծառայությունների սակագներինը` 101.4%, իսկ հունվար-հուլիսին 2017թ. հունվար-հուլիսի համեմատ` համապատասխանաբար 102.4%, 102.0%, 104.9% և 101.5%:
Հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2018թ. հուլիսին հունիսի համեմատ սպառողական գները նվազել են 1.5-0.5%-ով, այդ թվում, գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշներն արձանագրվել են Վաղարշապատ և Աշտարակ քաղաքներում: Մայրաքաղաքում սպառողական գները նվազել են 1.1%-ով:

Consumer prices in Armenia dropped by 1.2% in July compared to June 2018, the National Statistical Service (NSS) told Panorama.am, adding the price cut was mainly prompted by a 2.9% deflation in food and non-alcoholic drinks.
According to the latest figures, in the indicated period the prices for food (including alcoholic and non-alcoholic beverages and tobacco) and non-food products decreased by 2.5% and 0.5% respectively, while the service prices rose by 0.1%.
The Consumer Price Index (CPI) stood at 102.3% in July this year from the same month of 2017, making up 101.3% – for food products, 105.5% – for non-food products and 101.4% for – for services, the NSS said.
Consumer prices fell by 1.5-0.5% in all the Armenian cities under study in July compared to June 2018, with the highest price drop rates registered in Vagharshapat and Ashtarak cities. Capital Yerevan saw a decrease of 1.1% in consumer prices in July.