Արտակ Բեգլարյանը՝ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան
Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նիստում Արտակ Բեգլարյանն այսօր ընտրվեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան։ Նա միակ թեկնածուն էր։ Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահը հայտարարեց, որ գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել է 29 պատգամավոր։
««Կողմ» 29, «դեմ» չկա»,-հայտարարեց հանձնախմբի նախագահը։
ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընթերցեց ԱԺ որոշումը՝ Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ ընտրելու մասին, շնորհավորեց Բեգլարյանին, հույս հայտնեց՝ քննարկումների ընթացքում հնչած նկատառումները հաշվի կառնի հետագա գործունեության ընթացքում։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» օրենքի համաձայն, պաշտպանն իր պաշտոնը ստանձնում է ԱԺ որոշումից անմիջապես հետո, պատգամավորների ներկայությամբ տված երդմամբ։
Բեգլարյանն էլ ամբիոնից երդվեց հավատարիմ լինել Արցախի Հանրապետության սահմանադրությանն ու օրենքներին, արդարության սկզբունքներին, պաշտպանել մարդու և քաղաքացու ազատությունները։
«Երդվում եմ՝ պարտականություններս կկատարեմ անաչառ, առավելագույն բարեխղճությամբ և ջանասիրությամբ»,-ասաց Բեգլարյանը։

Артак Бегларян избран омбудсменом Арцаха
На сегодняшнем заседании Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Артак Бегларян был избран Защитником прав человека (омбудсменом) Арцаха.
Он был единственным кандидатом. Председатель счетной комиссии объявил, что в тайном голосовании участвовали 29 депутатов.
«"За" проголосовали 29 депутатов, проголосовавших "против" нет», – отметил он.
Председатель НС Ашот Гулян зачитал решение НС – об избрании омбудсмена Республики Арцах, поздравил Бегларяна и выразил надежду, что прозвучавшие в ходе обсуждений замечания будут учтены в его дальнейшей деятельности.
Согласно Закону «О Защитнике прав человека», омбудсмен вступает в должность непосредственно после принятия решения НС, принесенной в присутствии депутатов присягой.
Бегларян с трибуны поклялся сохранять приверженность Конституции и законам Республики Арцах, принципам справедливости, защищать свободы граждан.