Նախօրեին Սահմանադրական դատարանը սկսել է գրավոր ընթացակարգով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա` ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի և 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի` Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու հիմքերի և քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների սահմանադրականության հարցի քննությունը։ ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը լրագրողներին տեղեկացրել է, որ որոշումը, ամենայն հավականությամբ, կհրապարակվի այսօր օրվա երկրորդ կեսին։
Ինչպես երեկ, այսօր նույնպես ՍԴ դիմաց հավաքված են Ռոբրետ Քոչարյանի համախոհներն ու ընդդիմադիրները՝ սպասելով ՍԴ որոշմանը։

Собравшиеся у здания КС Армении ожидают оглашения решения по заявлению Роберта Кочаряна
Накануне, 3 сентября, Конституционный суд Армении начал рассмотрение заявления второго президента Армении Роберта Кочаряна касательно определения вопроса соответствия статьи 35 и части 2 статьи 135 Уголовно-процессуального кодекса РА Конституции. Как сообщил руководитель Аппарата КС РА Эдгар Казарян в беседе с журналистами, решение, по всей вероятности, будет обнародовано во второй половине 4 сентября.
Как накануне, так и сегодня, напротив здания КС собрались сторонники и противники Роберта Кочаряна, ожидающие решения КС.