Հանրային վարյերում ծխելն արգելով օրենքի նախագիծը խորհրդարանը առաջին ընթերցմամբ ընդունեց։ Օրինագծին կողմ էր քվեարկել 83 պատգամավոր, դեմ էին՝ 15-ը։
Հիշեցնենք, որ ըստ նախագծի արգելվում է ծխել հանրային վայրերում՝ նպատակ ունենալով ներկա և ապագա սերունդներին պաշտպանել առողջության վրա ծխախոտահումքի, ծխախոտային արտադրատեսակների, ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչների օգտագործմամբ պայմանավորված բացասական ազդեցությունից, ծխախոտի ծխի վնասակար հետևանքներից, սոցիալական, տնտեսական ոլորտների և շրջակա միջավայրի վրա դրանց բացասական ներգործությունից։
Նշվում է, որ օրենքի նախագիծը կարևորում է բնակչության ընկալումներում ծխախոտային արտադրատեսակների, ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչների օգտագործումն որպես անառողջ և մերժելի վարքագիծ արմատավորելը:

Депутаты НС Армении в первом чтении приняли законопроект о запрете на курение в общественных местах
Сегодня, 10 декабря, Национальное Собрание Армении продолжило работу очередных заседаний. Депутаты голосованием приняли обсуждавшиеся в предшествующий день законодательные инициативы.
Так, соотношением голосов 83 «за» и 15 «против» депутаты НС Армении в первом чтении приняли законопроект о запрете на курение в общественных местах.
Законопроектом предлагается ввести запрет на курение в общественных местах, цель – защитить нынешнее и грядущее поколения от негативного воздействия на здоровье, обусловленного использованием табачного сырья, табачной продукции и ее заменителей, негативных последствий табачного дыма, негативного воздействия на социальную и экономическую сферы и окружающую среду.
Отмечается, что законопроектом придается важность укоренению в восприятии населения того, что использование табака и его заменителей – нездоровое поведение.