Դատարանը հրաժարվեց տրամադրել Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին «Մարտի 1»-ի գործի ամբողջական նյութերը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ, բավարարեց այսօր Գլխավոր դատախազության բողոքը՝ բեկանելով Երևանի առաջին ատյանի դատարանի որոշումը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմին «Մարտի 1»-ի մայր գործով ամբողջական նյութերը տրամադրելու վերաբերյալ։ Պաշտպան Խուդոյանի միջնորդությունը մերժվեց։
Որոշումը ենթակա է բողոքարկման 15-օրյա ժամկետում Վճռաբեկ դատարանում։
Նշենք, որ պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նախաքննության ընթացքում միջնորդություն է ներկայացրել, պահանջելով տրամադրել «Մարտի 1»-ի մայր գործով բոլոր նյութերը։
Սակայն քննիչը մերժել է: Փաստաբանը բողոք է ներկայացրել դատարան, և 2019 թ․ նոյեմբերին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, բավարարել է բողոքը՝ պարտավորեցնելով ՀՔԾ-ին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրել «Մարտի 1»-ի մայր գործով բոլոր նյութերը։ Դատախազությունը բողոքարկել է դատարանի նշված որոշումը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի հունիսի 25-ին Արմեն Դանիելյանը բեկանել է Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի՝ Ռոբերտ Քոչարյանին Արցախի ներկա և նախկին նախագահների անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու և Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ ուղարկելու մասին որոշումները։

Суд отказался предоставить адвокатам Роберта Кочаряна полноценные материалы дела «1 марта»
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Армена Даниеляна удовлетворил сегодня жалобу Генпрокуратуры, отменив решение суда первой инстанции о предоставлении адвокатской группе второго президента Армении Роберта Кочаряна целостных материалов по делу "1 марта". Ходатайство адвоката Худояна отклонено.
Решение подлежит обжалованию в Кассационном суде в 15-дневный срок.
Отметим, что адвокат Ованнес Худоян в ходе предварительного следствия представил ходатайство, требуя предоставить все материалы по делу "1 марта". Адвокат подал жалобу в суд, и в ноябре 2019 г. суд общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Армана Ованнисяна удовлетворил жалобу, обязав ССС предоставить защитникам Роберта Кочаряна все материалы по делу "1 марта". Прокуратура обжаловала указанное решение суда.
Напомним, что 25 июня прошлого года Армен Даниелян отменил решения судьи первой инстанции общей юрисдикции города Ереван Давида Григоряна об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство нынешнего и бывшего президентов Арцаха и о приостановлении производства по делу Роберта Кочаряна и других.