Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվե նշանակելու մասին հրամանագիրը
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ստորագրել է ՀՀ Սահմանդրության փոփոխությունների հանրաքվե նշանակելու մասին հրամանագիրը։ Հանրաքվեն տեղի կունենա ապրիլի 5-ին։
«Ղեկավարվելով Սահմանադրության 206-րդ հոդվածով, ինչպես նաև «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասով և հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի 2020 թվականի փետրվարի 6-ի «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին» ԱԺՈ-001-Ն որոշումը.
1. Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն նշանակել 2020 թվականի ապրիլի 5-ին:

Президент Армении назначил день проведения референдума по конституционным изменениям
Президент Армении Армен Саркисян накануне, 9 февраля, подписал указ о назначении референдума по поправкам в Конституцию РА. Отметим, референдум назначен на 5 апреля. Соответствующий указ опубликован на сайте президента РА.
«Руководствуясь ст. 206 Конституции, а также ч.1 ст. 12 Конституционного закона “О референдуме”, принимая за основу решение Национального собрания от 6 февраля 2020 года "О вынесении на референдум вопроса “О проекте изменений в Конституции Республики Армения”:
1. Назначить референдум по Конституционным изменениям на 5 апреля 2020 года.
2. Настоящий Указ вступает в силу на следующий день после его официального опубликования», – говорится в указе.