Ռոբերտ Քոչարյանը տեղափոխվել է «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում ստացիոնար բուժում ստանալաուց հետո այսօր առավոտյան ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը տեղափոխվել է «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ։
Փաստաբանական թիմից տեղեկացնում են, որ բժիշկները նրա առողջական վիճակում դինամիկա են արձանագրել, սակայն փաստել են, որ Ռոբերտ Քոչարյանը այս պահին բժշկի մշտական վերահսկողության և հետագա բուժման կարիք ունի։
Փաստաբանական թիմը քննարկում է ստեղծված համաճարակային իրավիճակում Ռոբերտ Քոչարյանին ՔԿՀ տեղափոխելու նպատակահարմարության և նրա առողջության անվտանգության հարցը։ Այս պահին նաև առկա է բժշկական փաստաթղթերի ուսումնասիրության անհրաժեշտությունը։
«Արդեն իսկ հայտնի է, ՔԿ համակարգում առկա են կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքեր, իսկ թեստեր բավարար չափով չեն հանձնվում։ Հաշվի առնելով այդ, պաշտպանները գտնում են, որ նման պայմաններում Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական վիճակը թույլ չի տալիս, որ նա պահվի ՔԿՀ-ում, որտեղի աշխատակիցները դեռ չեն հանձնել կորոնավիրուսի թեստը։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Փաստաբանական թիմը Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական վիճակին վերաբերող մանրամասն տեղեկատվություն՝ բժշկական եզրակացություն, ստացած բուժում, չի հրապարակելու, քանի որ դա խիստ անձնական տեղեկություն է և բժշկական գաղտնիք»,-նշված է փաստաբանական թիմի արածած հայտարարության մեջ։

Второй президент Армении Роберт Кочарян из больницы переведен в УИУ «Ереван-Центр»
После прохождения стационарного лечения в медицинском центре «Эребуни» сегодня утром второй президент Армении Роберт Кочарян переведен в УИУ «Ереван-Кентрон».
Как сообщает команда адвокатов второго президента РА, несмотря на то, что врачи заявили о динамике в состоянии его здоровья, тем не менее, Роберт Кочарян в данный момент нуждается в постоянном медицинском контроле и дальнейшем лечении.
Команда адвокатов обсуждает целесообразность помещения Роберта Кочаряна под арест в УИУ в сложившихся эпидемиологических условиях и вопрос безопасности его здоровья. В данный момент есть необходимость в изучении медицинских документов.
«Уже известно, что в системе уголовно-исполнительных учреждений зафиксированы случаи коронавируса, а тесты не сдаются в достаточном количестве. Учитывая это, мы считаем, что в сложившихся условиях здоровье Р. Кочаряна не позволяет, чтобы он содержался под арестом в УИУ, сотрудники которого пока не сдали тесты на коронавирус.
Считаем необходимым подчеркнуть, что команда адвокатов не станет публиковать подробности касательно состояния здоровья Роберта Кочаряна, в частности, о полученном лечении, медицинское заключение, поскольку данные сведения носят сугубо личный характер и являются медицинской тайной», – сообщили адвокаты.