Արցախում վեց ամսվա ընթացքում կորոնավիրուսի հետևանքով մահվան առաջին դեպքն է գրանցվել
Ապրիլի 28-ին Արվախում կատարվել է 70 թեստավորում, որի արդյունքում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 3 դեպք: Վարակակիրները նախկինում հաստատված օջախների կոնտակտավորներ են:
«Դժբախտաբար ունենք մեկ մահվան դեպք, որը վերջին վեց-ամսվա ընթացքում առաջինն է։ Հիվանդը 60-ամյա կին էր, մահացել կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով։
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 28 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում»,-նշում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 6405 քաղաքացու հետազոտություն, որից 780-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արցախի Հանրապետությունում, ընդհանուր առմամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 2664 դեպք: Կատարվել է 23 860 թեստավորում:
Համաձայն ԱՀ առողջապահության նախարարի համապատասխան հրամանների կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումները իրականացվում ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանքում, «Արևիկ» բուժմիավորումում և շրջանային բուժմիավորումներում:

В Арцахе зарегистрирован первый за последние 6 месяцев случай смерти от COVID-19
Согласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), в Арцахе за минувшие сутки выявлено 3 новых случая заражения коронавирусом.
В результате 70 тестов, проведенных в Арцахе 28 апреля, выявлено 3 случая заражения коронавирусом. Инфицированные контактировали с зараженными из ранее выявленных очагов.
«К сожалению, зарегистрирован первый за последние 6 месяцев случай смерти от COVID-19. Скончалась 60-летняя женщина.
От коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 28 пациентов, больные с легкими формами получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
Всего в Арцахе в 2021 году в лабораториях обследование на выявление коронавируса прошли 6405 человек, у 780 из них тесты дали положительный результат.
В целом в Арцахе с начала пандемии подтверждено 2664 случая заражения COVID-19, проведено 23 860 тестов», – сообщает министерство здравоохранения Арцаха.