Անն Լինդե․ Ամբողջությամբ կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին՝ կոչ անելով ամբողջությամբ կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները:
«Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով կրկնվող միջադեպերի մասին լուրերը լուրջ անհանգստություն են առաջացնում: Կողմերին կոչ եմ անում հիմնվել հումանիտար վերջին քայլերի վրա և ամբողջությամբ կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը` չլուծված խնդիրները խաղաղ լուծելու համար»,- թվիթերում գրել է Անն Լինդեն։
Նշենք, որ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ հուլիսի 28-ին, ժամը 03։40-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները հարձակում են ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
Ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից նախաձեռնած հարձակումից հետո ծավալված մարտական գործողությունների արդյունքում, ժամը 08։30-ի դրությամբ, հայկական կողմն ունի երեք զոհ, ևս 4 զինծառայող վիրավորվել է։
Այսօր արդեն ՊՆ հաղորդմամբ, հուլիսի 29-ին, ժամը 23:00-ից սկսած, ՀՀ ԶՈւ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները կասեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում ԱԹՍ-ների` ՀՀ օդային տարածք մուտք գործելու փորձերը:

Анн Линде: Необходимо полностью придерживаться положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Швеции Анн Линде коснулась ситуации, сложившейся в последние дни на армяно-азербайджанской границе, призвав стороны полностью придерживаться положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Сообщения о повторяющихся инцидентах на армяно-азербайджанской границе вызывают серьезную обеспокоенность. Я призываю стороны придерживаться последних гуманитарных шагов и полного выполнения положений заявления от 9 ноября – для мирного урегулирования нерешенных вопросов», – написала Линде в своем микроблоге в Twitter.
28 июля, около 03:40, подразделения ВС Азербайджана предприняли атаку в направлении армянских боевых позиций, дислоцированных в северо-восточном направлении армяно-азербайджанской границы. ВС Азербайджана начали наступательные боевые действия на границах Республики Армения – на участке от Сотка до Верин Шоржа.В результате боевых действий трое армянских военнослужащих погибли, еще четверо - получили ранения. В Минобороны Армении отметили, что азербайджанские военные, неся потери, были вытеснены на исходные позиции.
Сегодня уже, как сообщила пресс-служба министерства обороны Армении, подразделения противовоздушной обороны Вооруженных сил Армении 29 июля с 23:00 на участке Гегаркуника армяно-азербайджанской границы пресекали попытки БПЛА Азербайджана проникнуть в воздушное пространство Республики Армения.