Անն Լինդե․ Ամբողջությամբ կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին՝ կոչ անելով ամբողջությամբ կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները:
«Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով կրկնվող միջադեպերի մասին լուրերը լուրջ անհանգստություն են առաջացնում: Կողմերին կոչ եմ անում հիմնվել հումանիտար վերջին քայլերի վրա և ամբողջությամբ կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը` չլուծված խնդիրները խաղաղ լուծելու համար»,- թվիթերում գրել է Անն Լինդեն։
Նշենք, որ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ հուլիսի 28-ին, ժամը 03։40-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները հարձակում են ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
Ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից նախաձեռնած հարձակումից հետո ծավալված մարտական գործողությունների արդյունքում, ժամը 08։30-ի դրությամբ, հայկական կողմն ունի երեք զոհ, ևս 4 զինծառայող վիրավորվել է։
Այսօր արդեն ՊՆ հաղորդմամբ, հուլիսի 29-ին, ժամը 23:00-ից սկսած, ՀՀ ԶՈւ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները կասեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում ԱԹՍ-ների` ՀՀ օդային տարածք մուտք գործելու փորձերը:

The OSCE Chairperson-in-Office, Swedish Foreign Minister Ann Linde expressed grave concern over reports of repeated incidents along the Armenia-Azerbaijan border.
“Reports of repeated incidents along the Armenia-Azerbaijan border causes grave concern. Urge sides to build on recent humanitarian steps and implement the November 9 statement in full to address unresolved issues peacefully,” she tweeted on Thursday.
Three Armenian soldiers were killed and four others were wounded in border clashes provoked by the Azerbaijani forces on Wednesday. Another Armenian serviceman was injured in Azerbaijani fire on Thursday.
Starting from 11pm Thursday, the air defense units of the Armenian military thwarted attempts by Azerbaijani UAVs to enter the airspace of Armenia on the Gegharkunik section of the Armenian-Azerbaijani border, the Defense Ministry said.