ՄԻՊ-ն արտահերթ զեկույցում ծավալուն անդրադարձ է կատարել Panorama.am-ի լուսանկարչի մուտքն ԱԺ արգելելուն
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է արտահերթ զեկույց Ազգային ժողովում լրագրողների մասնագիտական աշխատանքի սահմանափակումների և լրագրողների նկատմամբ հանրային պաշտոնյաների անթույլատրելի արարքների մասին:
ՄԻՊ գրասենյակից մանրամասնում են, նախ, զեկույցում առաջ են քաշվել Պաշտպանի այն հիմնարար մոտեցումը, որ հանրային պաշտոնյաները պետք է ղեկավարվեն լրագրողների բարեխղճության ու օրինավորության կանխավարկածով:
Խոսքն առավել կոնկրետ վերաբերում է լրագրողների գործունեության սահմանափակումներին ԱԺ նստավայրի տարածքում և շենքում գործող անվտանգության կանոնների ներքո սահմանելու իրավաչափությանը։
Զեկույցով կարևորվել է լրագրողների բարձր պրոֆեսիոնալ աշխատանքը պատասխանատու լրագրության կանոններով: Առանց պրոֆեսիոնալ լրագրողական աշխատանքի հնարավոր չէ ապահովել լրագրողների լիարժեք պաշտպանություն:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ինքն է նաև պարբերաբար կազմակերպում քննարկումներ ու աշխատաժողովներ լրագրողների համար տարբեր մասնագիտական ուղղություններով (կանանց իրավունքներ, աշխատանքային իրավունքներ և այլն)՝ նպաստելու համար լրագրողների բարձր մասնագիտական աշխատանքին:
Սույն արտահերթ զեկույցը նպատակ ունի ևս մեկ անգամ ամրագրել լրագրողների մասնագիտական աշխատանքի կարևորությունը և ցույց տալ այդ աշխատանքին միջամտելու պետության հայեցողության սահմանները:
ՄԻՊ արտահերթ զեկույցում ծավալուն անդրադարձ կա Panorama.am-ի լուսանկարչին ԱԺ մուտք գործելու արգելքին։
Հիշեցնենք, որ Լիլիան Գալստյանի՝ Panorama.am-ում հրապարակած լուսանկարների շարքը անվտանգության միջոցառումների վերաբերյալ մեծ տարածում էր գտել սոցցանցում, դրան հետևել են իշխանություններին ուղղված բազմաթիվ քննադատություններ։
Արտահերթ զեկույցում մասնավորապես ասված է.
«Ազգային ժողովում անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից նման
մոտեցման մասին են վկայում այն իրավիճակները, երբ վերջիններս արգելում են
հավատարմագրված լրագրողների մուտքն Ազգային ժողով իրենց տեսա- կամ
լուսանկարահանելու պատճառով:
Օրինակ՝ Ազգային ժողովում անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից
նման մոտեցում է ցուցաբերվել «Panorama.am» լրատվական կայքի ֆոտոթղթակից,
Ազգային ժողովում հավատարմագրված լրագրող Լիլիան Գալստյանի նկատմամբ, երբ
2021 թվականի օգոստոսի 5-ին արգելվել է վերջինիս մուտքն Ազգային ժողով:
Պաշտպանի աշխատակազմում իրականացվել է պաշտոնական կերպով հրապարակված՝ Ազգային ժողովի աշխատակազմից «Պանորամա Էյէմ» ՍՊԸ-ի տնօրենին հասցեագրված գրության ուսումնասիրություն, որով նշվել է, որ «ՀՀ Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 6-րդ նստաշրջանում հավատարմագրված «ՊԱՆՈՐԱՄԱ ԷՅԷՄ» լրատվական կայքի լուսանկարիչ Լիլիան Գալստյանը օգոստոսի 4- ին 8-րդ գումարման 1-ին նստաշրջանի նիստերը լուսաբանելու ընթացքում խախտել է «ՀՀ Ազգային ժողովի նստավայրի տարածքում և շենքում գործող կանոնները հաստատելու մասին» ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի որոշման հավելված 1-ի 2.8 կետը, ըստ որի՝ արգելվում է պահպանվող օբյեկտի տարածքում, այդ թվում հսկիչ անցագրային կետերում պահպանության ծառայության աշխատակիցներին իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելիս ձայնագրելը, տեսանկարահանելը կամ լուսանկարահանելը:
Ելնելով վերոգրյալից՝ սույն թվականի օգոստոսի 5-ից 8-րդ հումարման 1-ին նստաշրջանի աշխատանքները լուսաբանելու նպատակով Լիլիան Գալստյանը չի կարող մուտք գործել Ազգային ժողով: ԱԺ 8-րդ գումարման 2-րդ նստաշրջանի աշխատանքը լուսաբանելու համար կարող եք հավատարմագրման հայտ ներկայացնել ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի համապատասխան հայտարարությունից հետո»:
Տվյալ գրությունը հատկապես խնդրահարույց է այն առումով, որ Ազգային ժողովում հավատարմագրված լրագրողի նկատմամբ նման ներգործություն կիրառելու իրավական պատշաճ հիմքերը բացակայում են, գրությունը չի պարունակում կոնկրետ դեպքի կամ փաստերի հիմնավորումներ, իսկ այն ստորագրած պաշտոնյայի լիազորության իրավական տիտղոսը լուրջ կասկածի տեղիք է տալիս:
Բացի այդ, անթույլատրելի է, որ Ազգային ժողովում ծառայություն իրականացնող անվտանգության աշխատակիցները հավատարմագրված լրագրողներին տեսա- կամ լուսանկարահանված նյութերը ջնջելու պահանջ են ներկայացնում: Հակառակ պարագայում սպառնում են, որ նրանք կզրկվեն հավատարմագրումից:
Անվտանգության ծառայության աշխատակիցները չունեն ինչպես նման պահանջ ներկայացնելու, այնպես էլ տվյալ պահանջին չենթարկվելու պարագայում լրագրողներին հավատարմագրումից զրկելու կամ նման սպառնալիք ներկայացնելու լիազորություն: Այսինքն՝ անվտանգության շառայության աշխատակիցները լրագրողներին ներկայացնում են ապօրինի պահանջ՝ ապօրինի սպառնալիքների ներքո:
Ազգային ժողովի նախագահը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրված գրությամբ հայտնել է, որ «Ըստ անհրաժեշտության, Ազգային ժողովի նախագահի համապատասխան որոշմամբ կսահմանվեն, թե որոնք են հանդիսանում հատուկ վերահսկելի գոտում ներառվող այլ դահլիճներ, իսկ այս պահին գործող կարգավորմանը համապատասխան՝ հատուկ վերահսկելի գոտին ներառում է ԱԺ նիստերի դահլիճը, ԱԺ նախագահի աշխատասենյակը, ԱԺ նախագահի ընդունարանը»։
Նշվածը հերթական հաստատումն է այն փաստի, որ իրավական առումով ոչ որոշակի, ոչ հստակ ձևակերպումները պետական իրավասու մարմնին հնարավորություն են ընձեռում կամայական մոտեցում ցուցաբերել լրագրողների մասնագիտական գործունեության սահմանափակումների նկատմամբ և դրանց անդրադառնալ, ինչպես նշվել է, «ըստ անհրաժեշտության»։ Նման մոտեցումն անթույլատրելի է և չի բխում իրավական որոշակիության սահմանադրական պահանջից։
Մյուս կողմից, լրագրողները պետք է ապահովվեն իրենց իրավունքների, մասնագիտական գործունեության սահմանափակումների վերաբերյալ պատշաճ տեղեկատվությամբ, որպեսզի գիտակցեն սահմանափակումների հստակ սահմանները, դրանց բնույթը, նպատակը, ինչպես նաև այդ սահմանափակումները չպահպանելու դեպքում նախատեսված իրավական հետևանքները, այլ ոչ թե փորձեն գուշակել դրանք»։
Հիշեցնենք, որ Panorama.am-ի ներկայացուցչի՝ ԱԺ աշխատակազմին ուղղված նամակից հետո խորհրդարանում ստիպված եղան չեղարկել խմբագրության լուսանկարչի մուտքի արգելքի մասին որոշումը։
Արտահերթ զեկույցում մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է. «Ազգային ժողովում լրագրողների մասնագիտական գործունեությանն առնչվող կարգավորումները, այդ թվում՝ սահմանափակումները, դիտարկվել և ներառվել են Ազգային ժողովի նախագահի որոշմամբ հաստատվող՝ Ազգային ժողովի նստավայրի տարածքում և շենքում գործող անվտանգության կանոնների ներքո, որն անընդունելի է»։

Омбудсмен Армении во внеочередном докладе подробно обратился к запрету фотокорреспонденту Panorama.am входа в НС
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян опубликовал внеочередной доклад об ограничениях профессиональной работы журналистов в Национальном Собрании и недопустимых деяниях публичных должностных лиц в отношении журналистов в условиях неопределенных регулировок.
Во-первых, как поясняют в офисе омбудсмена, в докладе представлен фундаментальный подход омбудсмена, согласно которому публичные должностные лица должны руководствоваться презумпцией добросовестности и законности деятельности журналистов.
Речь гораздо более конкретно идет о правомерности установления ограничений деятельности журналистов под действующими на территории резиденции НС и в здании правилами безопасности.
В докладе отмечена важность высокой профессиональной работы журналистов по правилам ответственной журналистики. Без профессиональной журналистской работы невозможно обеспечить полноценную защиту журналистов.
Омбудсмен Армении сам периодически организовывает обсуждения и семинары для журналистов по различным профессиональным направлениям (права женщин, трудовые права и т.д.), чтобы способствовать высокой профессиональной работе журналистов.
Целью представленного внеочередного доклада является еще раз закрепить важность профессиональной работы журналистов и показать границы усмотрения государства в вопросе вмешательства в эту работу.
Во внеочередном докладе Защитника прав человека Армении содержится пространное обращение к запрету фотокорреспонденту Panorama.am входа в НС.
Напомним, опубликованный на новостном сайте Panorama.am фоторяд Лилиан Галстян о мерах безопасности в парламенте получил широкое распространение в армянском сегменте соцсетей, за этим последовали многочисленные критические замечания в адрес властей.
Во внеочередном докладе омбудсмена в частности указано:
«О подобном подходе в НС со стороны сотрудников службы безопасности свидетельствуют ситуации, когда последние запрещают вход аккредитованным журналистам в НС из-за того, что их снимают на видео или фотографируют.
Например, такой подход сотрудниками службы безопасности в НС был продемонстрирован в отношении фотокорреспондента новостного сайта «Panorama.am», аккредитованного в НС журналиста Лилиан Галстян, когда 5 августа 2021 года ей был запрещен вход в парламент.
Офис омбудсмена изучил официально опубликованное письмо, адресованное директору ООО "Панорама.эй.эм" аппаратом НС, в котором говорится, что "аккредитованная на 6-й сессии НС РА 7-го созыва фотограф новостного сайта "Панорама.эй.эм" Лилиан Галстян во время освещения заседаний 1-й сессии 8-го созыва 4 августа нарушила пункт 2.8 Приложения 1 к решению Председателя Национального Собрания РА "Об утверждении действующих правил на территории и в здании НС", согласно которому запрещается запись, видеосъемка, фотографирование сотрудников службы охраны на территории охраняемого объекта, в том числе на контрольно-пропускных пунктах.
Исходя из вышеизложенного, Лилиан Галстян с 5 августа сего года запрещен вход в Национальное Собрание для освещения работы 1-й сессии 8-го созыва. Подать заявку на аккредитацию для освещения работы 2-й сессии НС 8-го созыва можно после соответствующего объявления аппарата НС РА".
Это письмо особенно проблематично в том смысле, что отсутствуют надлежащие правовые основания для оказания такого воздействия на журналиста, аккредитованного в Национальном Собрании, письмо не содержит обоснования по конкретному случаю или факту, а правовой титул подписавшего его должностного лица вызывает серьезные сомнения.
Кроме того, недопустимо, когда сотрудники службы безопасности, несущие службу в Национальном Собрании, к аккредитованным журналистам предъявляют требование об удалении отснятых видео- или фотоматериалов. В противном случае угрожают, что они будут лишены аккредитации.
Сотрудники службы безопасности не имеют полномочий как предъявлять такое требование, так и лишить при отказе подчиниться требованию лишить журналистов аккредитации или угрожать им этим. Другими словами, сотрудники службы безопасности выдвигают незаконные требования к журналистам под незаконными угрозами.
Спикер НС в письме, адресованном Защитнику прав человека, заявил, что "в случае необходимости соответствующим решением председателя НС будет определен перечень залов, включаемых в особо охраняемую зону, а согласно действующей на данный момент регулировке, эта зона охватывает зал заседаний НС, кабинет спикера НС, приемная спикера НС".
Указанное – очередное подтверждение того, что в правовом смысле расплывчатые, нечеткие формулировки позволяют компетентному государственному органу произвольно подходить к ограничениям профессиональной деятельности журналистов и прибегать к ним, как было сказано, "по мере необходимости". Такой подход недопустим и не вытекает из конституционного требования правовой определенности.
Журналисты же должны быть обеспечены надлежащей информацией о своих правах и ограничениях своей профессиональной деятельности, чтобы осознавать четкие пределы ограничений, их характер и цель, а также правовые последствия при несоблюдении этих ограничений, а не пытаться угадать их».
Напомним, после письма представителя Panorama.am в аппарат НС парламент был вынужден отменить решение о запрете входа фотографу редакции.
Во внеочередном докладе Защитник прав человека отмечает: «Касающиеся профессиональной деятельности журналистов в Национальном Собрании регулировки, включая ограничения, рассмотрены и включены в утвержденные постановлением Спикера Национального Собрания правила безопасности, действующие в здании Национального Собрания и на территории резиденции НС, что неприемлемо».