Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող և Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությամբ մտահոգ քաղաքացիները «միություն, պայքար հաղթանակ», «առանց Նիկոլ Հայաստան», «առանց թուրքի Հայաստան» վանկարկումներով Ֆրանսիայի հրապարակից երթ ու անհնազանդության ակցիաներ են սկսել։
Հիշեցնենք, որ ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը մայիսի 28-ին Ֆրանիսայի հրապարակում հայտարարել էր.
«Ժողովուրդը սահմանել է պահանջներ՝
1. Արցախը երբեք չպետք է լինի Ադրբեջանի կազմում։
2. Սահմանագծման, սահմանազատման աշխատանքներ չպետք է լինեն այնքան ժամանակ, քանի թշնամու զորքերը գտնվում են ՀՀ տարածքում։
3. Հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն կարող լինել Ցեղասպանության ուրացման հաշվին։
Պետք է գնանք դռնեդուռ՝ այս փաստաթղթի վերաբերյալ դիրքորոշում ստանալու։
Սա կարմիր գիծ է, ով այլ բան է ասում, ստում է, ուզում է՝ մենք պետականություն չունենանք։ Երկուշաբթի ժամը 11-ին բոլորիդ հրավիրում ենք Ֆրանսիայի հրապարակ, գնալու ենք մի քանի ուղղություններով։ Հինգ օր ժամանակ ունենք ամբողջական պատկերը ստանալու։ Նորից եմ ասում՝ հունիսի 3-ը ջրբաժան է։ Ունենք վճռական հինգ օր, ամսի 3-ին ժամը 16։00-ին մենք լինելու ենք խորհրդարանում»։
Երեկ նա հայտարարել է, որ առաջիկա օրերին լինելու են կրթական հաստատություններում, պետական գերատեսչություններում՝ պաշտոնյաների դիրքորոշումն իմանալու այս փաստաթղթի վերաբերյալ։

В Ереване началась акция неповиновения оппозиции
Требующие отставки Никола Пашиняна и обеспокоенные безопасностью Армении и Арцаха граждане, скандируя «объединение, борьба, победа», «Армения без Никола», «Армения без турка», с площади Франции начали шествие и акции неповиновения.
Напомним, что представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян 28 мая на площади Франции заявил:
«Народ выдвинул требования:
1. Арцах никогда не должен быть в составе Азербайджана.
2. Работы по делимитации и демаркации не должны проводиться, пока войска врага находятся на территории Республики Армения.
3. Армяно-турецкие отношения не могут быть за счет забывания Геноцида.
Мы должны обойти все двери и узнать позицию по этому документу.
Это красная линия. Если кто-то говорит что-то другое – врет, хочет, чтобы у нас не было государственности. В понедельник в 11:00 приглашаем всех на площадь Франции, затем отправимся по нескольким направлениям. У нас есть пять дней, чтобы получить полную картину. Еще раз говорю, 3 июня – водораздел. У нас есть пять решающих дней, 3-го июня в 16:00 мы будем в парламенте».
Накануне Ишхан Сагателян сообщил, что в ближайшие дни они побывают в учебных заведениях, государственных ведомствах, чтобы выяснять позицию должностных лиц по этому документу.