Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող և Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությամբ մտահոգ քաղաքացիները «միություն, պայքար հաղթանակ», «առանց Նիկոլ Հայաստան», «առանց թուրքի Հայաստան» վանկարկումներով Ֆրանսիայի հրապարակից երթ ու անհնազանդության ակցիաներ են սկսել։
Հիշեցնենք, որ ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը մայիսի 28-ին Ֆրանիսայի հրապարակում հայտարարել էր.
«Ժողովուրդը սահմանել է պահանջներ՝
1. Արցախը երբեք չպետք է լինի Ադրբեջանի կազմում։
2. Սահմանագծման, սահմանազատման աշխատանքներ չպետք է լինեն այնքան ժամանակ, քանի թշնամու զորքերը գտնվում են ՀՀ տարածքում։
3. Հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն կարող լինել Ցեղասպանության ուրացման հաշվին։
Պետք է գնանք դռնեդուռ՝ այս փաստաթղթի վերաբերյալ դիրքորոշում ստանալու։
Սա կարմիր գիծ է, ով այլ բան է ասում, ստում է, ուզում է՝ մենք պետականություն չունենանք։ Երկուշաբթի ժամը 11-ին բոլորիդ հրավիրում ենք Ֆրանսիայի հրապարակ, գնալու ենք մի քանի ուղղություններով։ Հինգ օր ժամանակ ունենք ամբողջական պատկերը ստանալու։ Նորից եմ ասում՝ հունիսի 3-ը ջրբաժան է։ Ունենք վճռական հինգ օր, ամսի 3-ին ժամը 16։00-ին մենք լինելու ենք խորհրդարանում»։
Երեկ նա հայտարարել է, որ առաջիկա օրերին լինելու են կրթական հաստատություններում, պետական գերատեսչություններում՝ պաշտոնյաների դիրքորոշումն իմանալու այս փաստաթղթի վերաբերյալ։

Opposition protesters started a march from Yerevan’s central France Square on Tuesday morning as part of the ongoing civil disobedience campaign to force Nikol Pashinyan from office.
Addressing a rally on Saturday, opposition leader and deputy parliament speaker Ishkhan Saghatelyan announced plans to hold marches to government buildings and educational institutions in Yerevan during daily protests this week.
They want government members to speak up on the issues raised by the opposition, including Artsakh’s status and Armenian-Turkish relations.
Earlier last week, the two opposition alliances represented in the parliament, Hayastan and With Honor (Pativ Unem), drafted a resolution that says Artsakh can never be a part of Azerbaijan, delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border cannot start as long as the Azerbaijani troops remain on Armenian territory and the Armenian-Turkish normalization cannot take place “at the expense of abandoning the Genocide claims.”