Ադրբեջանը պետք է անհապաղ թույլատրի Լաչինի միջանցքով խաղաղ բնակչության ազատ տեղաշարժը. Եվրահանձնաժողովի պատգամավոր
Եվրահանձնաժողովի պատգամավոր Վիոլա ֆոն Կրամոն-Տաուբադելը գրում է.
«Այսօր՝ հունվարի 6-ին, հայերը նշում են Սուրբ Ծնունդը։ Սիրտս ցավում է Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակված ավելի քան 100 հազար մարդկանց համար. Նրանք բախվում են սննդի և դեղորայքի պակասի խնդրին։ Ադրբեջանի կառավարությունը և նրանց կողմնակիցները պետք է շտապ թույլատրեն Լաչինում խաղաղ բնակչության անխափան տեղաշարժը»։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը բնապահպանական կեղծ պատրվակներով փակել է Լաչինի միջանցքը, որն Արցախը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու հետևանքով Հայաստանից ամեն օր 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք հնարավոր չի լինում հասցնել Արցախի Հանրապետություն։

MEP: Azerbaijan must urgently allow uninterrupted movement of civilians in Lachin
Member of the European Parliament Viola von Cramon has called on Azerbaijan to urgently allow unhindered movement of civilians in the Lachin Corridor, the sole road connecting Nagorno-Karabakh (Artsakh) to Armenia.
In a tweet on the Armenian Christmas celebrated on January 6, she expressed solidarity with the people blockaded in Artsakh.
“My heart goes out to those 100K people blockaded in Nagorno-Karabakh. They are facing food & medicine shortages. Government of Azerbaijan & their proxies must urgently allow uninterrupted movement of civilians in Lachin,” the MEP wrote.
For more than three weeks, large groups of Azerbaijanis posing as eco-activists have blocked the corridor to protest what they claim is illegal mining.