Վիտալի Բալասանյանի ձերբակալման իրավաչափությունը բողոքարկվել է
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի ձերբակալման իրավաչափության հետ կապված բողոք է ներկայացվել դատարան։ Այս մասին հայտնում է Բալասանյանի փաստաբան Ռաֆայել Մարտիրոսյանը։
Դատական նիստը նշանակված է ժամը 13։00-ին։
Հիշեցնենք, որ Վ. Բալասանյանը ձերբակալվել է նախօրեին ԱՀ Քրեական օրենսգրքի 337 հոդվածի 1-ին մասով հանցանք  կատարելու կասկածանքով (Իշխանության ներկայացուցչի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքը՝ կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով կամ կալանքով՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով):

Правомерность задержания Виталия Баласаняна будет оспорена в суде
В суд подана жалоба в связи с правомерностью задержания бывшего секретаря Совета безопасности Республики Арцах (НКР) Виталия Баласаняна. Об этом сообщил адвокат Баласаняна – Рафаел Мартиросян.
Заседание суда назначено на 13:00.
Напомним, Виталий Баласанян был задержан накануне по подозрению в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 337 Уголовного кодекса Республики Арцах (применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, или угроза применения насилия в отношении представителя власти или его близкого родственника при исполнении им своих служебных обязанностей).
Наказанием, предусмотренным этой статьей, является штраф в размере от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы, арест до одного месяца. Максимальное наказание – лишение свободы сроком до пяти лет.