9 բուժառու Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել
Այսօր՝ սեպտեմբերի 5-ին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 9 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին,  անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի  միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ ԱՆ-ից հայտնում են, որ նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 2 բուժառուի, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 90 հիվանդ, 3 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Сегодня, 5 сентября, при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста (МККК) 9 пациентов вместе с сопровождающими перевезены из «Республиканского медицинского центра» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) в специализированные медицинские центры Республики Армения для получения медпомощи.
Согласно сообщению пресс-службы министерства здравоохранения Арцаха, планируется, что в течение дня еще 2 пациента, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, вернутся на машинах МККК в Арцах.
В настоящее время стационарное лечение в медобъединении «Аревик» проходят 24 ребенка, 7 – находятся в отделении неонатологии и реанимации.
90 пациентов проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 3 пациента находятся в реанимационном отделении, 1 из них – в крайне тяжелом состоянии.