Արցախցի պատգամավոր Արթուր Հարությունյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար, ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նածագահ Արթուր Հարությունյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել։
ԱՀ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը Ա. Հարությունյանի հրաժարականի դիմումի մասին հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասված է.
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 138-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արթուր Իվանի Հարությունյանը սեպտեմբերի 11-ին ներկայացրել է հրաժարականի դիմում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում ու հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը և ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:

Руководитель фракции Национального собрания Республики Арцах «Свободная родина-ОГА», председатель Постоянной парламентской комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян представил заявление об отставке.
Председатель НС Арцаха Давид Ишханян распространил заявление в связи с отставкой А. Арутюняна.
«Согласно ч. 2 ст. 138 Закона “Регламент Национального собрания”, если депутат подачей письменного заявления в течение одной недели отзывает свое заявления об отставке, тогда председатель Национального собрания выступает с заявлением об этом, Если же он не отзывает своего заявления, то составляется протокол о завершении его полномочий, который подписывает и опубликовывает председатель Национального собрания и направляет в Центральную избирательную комиссию.