Սամվել Շահրամանյանը երևանյան խորհրդակցությանը քաղաքական գնահատականներ չի հնչեցրել
«Օրերս որոշ զանգվածային լրատվամիջոցներով տարածված  տեղեկությունը, թե իբր Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը Երևանում կայացած ընդլայնված խորհրդակցությանը հասցեական քաղաքական գնահատականներ է հնչեցրել Արցախի հայաթափման առնչությամբ, իրականությանը չի համապատասխանում:
Խորհրդակցության հիմնական նպատակն էր կենտրոնացնել ջանքերը տարհանված բնակչության սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ գերնպատակ ունենալով հնարավորինս արագ ապահովել նրանց առաջնային կենցաղային կարիքներն ու կրթական հաստատություններում սովորողների ներգրավումը:
Կոչ ենք անում զանգվածային որոշ լրատվամիջոցների և սոցցանցերի օգտատերերի չհրապարակել իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ, չսպասարկել այլ նպատակ հետապնդողների շահերը»։

Самвел Шахраманян не озвучивал политических оценок во время состоявшегося в Ереване совещания
«В последнее время в некоторых средствах массовой информации распространилась информация о том, что президент Республики Арцах Самвел Шахраманян на расширенном совещании, состоявшемся в Ереване, дал политические оценки относительно исхода армян из Арцаха, не соответствует действительности.
Основная цель совещания заключалась в том, чтобы сконцентрировать усилия для решения социальных проблем вынужденных переселенцев, с главной целью обеспечения их первоочередных бытовых нужд и скорейшего вовлечения учащихся в образовательные учреждения.
Призываем некоторые СМИ и пользователей соцсетей не распространять не соответствующие действительности сведения, не обслуживать интересы, преследующие другие цели».