Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ցանկացած ագրեսիա ստանում է իր պատասխանը.Հակոբ Արշակյան
«Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ցանկացած ագրեսիա ստանում է իր պատասխանը, հիմա դուք ի՞նչ եք ուզում, որ ես ասեմ»,-խորհրդարանում տված ճեպազրույցում պատասխանելով ՀՀ տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինուժին դուրս շպրտելու մասին հարցին՝ հայտարարեց ԱԺ փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը:
Նա հռետորական հարց հնչեցրեց, թե Հայաստանը պե՞տք է գնա խաղաղության օրակարգով, թե՞ պատերազմի:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը բավարար քայլեր չի արել, որպեսզի խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրվի և հույս հայտնեց, որ վերջինս կանի դրանք:
«Մեր ընթացքը չի փոխվելու, գնալու ենք այս ուղղությամբ, իսկ եթե Հայաստանի վրա հարձակում լինի՝ մեր զինված ուժերը պատրաստ են ցանկացած ագրեսիայի դիմակայել, պատասխան տալ: Այդպես եղել է ու լինելու է»,-հայտարարեց Արշակյանը:
ԱԺ փոխխոսնակը նշեց, որ Հայաստանը շահագրգռված է, որ ճանապարհները ապաշրջափակվեն, և դրանք գործեն ՀՀ իրավազորության և օրենքների շրջանակներում:
Խոսելով անկլավների թեմայի մասին՝ Արշակյանը նշեց. «Հայաստանի և Ադրբեջանի դելիմիտացիայի շրջանակներում բոլոր հարցերը քննարկման ենթակա են, եթե ունեն իրավական հիմքեր, քարտեզագրված են, երկկողմ համաձայնագրերում գրանցված են»:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը կարիք ունեն հստակեցնելու իրենց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հարցը և գրավոր դա ընդունելու:

Акоп Аршакян: Любая агрессия против суверенной территории Армении получает ответ
«Любая агрессия против суверенной территории Армении получает ответ, и что вы хотите, чтобы я сейчас сказал?» – заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении вице-спикер НС Акоп Аршакян, отвечая на вопрос о выводе азербайджанских вооруженных сил, вторгшихся на территорию Армении.
Он озвучил риторический вопрос, должна ли Армения двигаться по пути повестки мира или войны?
По словам вице-спикера НС, азербайджанская сторона не предприняла достаточных шагов, чтобы подписать мирное соглашение и выразил надежду, что последняя их предпримет.
«Мы продолжим двигаться в том же направлении, если же на Армению будет совершено нападение, то наши вооруженные силы готовы противостоять любой агрессии, дать ответ. Так было и будет», – заявил А. Аршакян.
Вице-спикер парламента отметил, что Армения заинтересована в том, чтобы дороги разблокировали, они действовали в рамках юрисдикции и законов РА.
Обратившись к теме анклавов, А. Аршакян отметил: «Все вопросы в рамках делимитации Армении и Азербайджана подлежат обсуждению, если они имеют правовое основание, картографированы и зафиксированы в двусторонних соглашениях».
По его словам, Армения и Азербайджан нуждаются в уточнении вопроса о взаимном признании территориальной целостности и письменного принятия.