Զինծառայող Գերասիմ Առաքելյանը մահացել է ԲԿ տեղափոխվելու ճանապարհին. Քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
Դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը՝ ժամը 14:35-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի մարտական դիրքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հակառակորդի դիպուկահարի կրակոցից միջանցիկ գնդակային վիրավորում է ստացել զինծառայող Գերասիմ Առաքելյանը:
ՔԿ փոխանցմամբ, նույն օրը բժշկական կենտրոն տեղափոխվելու ճանապարհին զինծառայողը ստացած հրազենային վնասվածքից մահացել է:
Նկատի ունենալով, որ առկա են Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողի կողմից ռասսայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողին ապօրինաբար կյանքից զրկելու առերևույթ հատկանիշներ՝ դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 15-րդ կետերի հատկանիշներով, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։
Կատարվում է նախաքննություն: Ձեռնարկվում են անհետաձգելի ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով:

Раненный азербайджанским снайпером армянский военнослужащий Герасим Аракелян скончался по дороге в госпиталь – СК Армении
12:56 05/12/2023
Из военной полиции Минобороны Армении 4 декабря поступило сообщение о том, что  тот же день, около 14:35, на боевой позиции N-ской воинской части министерства обороны Армении при выполнении инженерных работ от выстрела снайпера ВС Азербайджана сквозное пулевое ранение получил военнослужащий Герасим Аракелян.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в тот же день по дороге в медцентр военнослужащий от полученного огнестрельного ранения скончался.
В 8-м гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления СК Армении инициировано уголовное производство по факту инцидента по пунктам 1 и 15 части 2 статьи 155 УК РА.
Проводится расследование. Предпринимаются неотложные доказательные и процессуальные действия для выяснения обстоятельств происшествия.