«Կարաս»-ի շաուրման ուտելուց հետո մարդիկ հիվանդանոցում են հայտնվել
«Կարաս Գրուպ» ընկերությանը պատկանող  «Թումանյանի շաուրմա» հանրային սննդի օբյեկտում սնվելուց հետո քաղաքացիները հայտնվել են հիվանդանոցում։ Panorama.am-ի ունեցած այս տեղեկությունները հաստատեցին Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման  ազգային կենտրոնից։
«Կենտրոնը նոյեմբերի 6-ին Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնից  ստացել է շտապ հաղորդում  սուր աղիքային հիվանդություններին բնորոշ ախտանշաններով հիվանդների հոսպիտալացման մասին։ Համաճարակաբանական հետազոտությունների շրջանում պարզվել է, որ նրանք նոյեմբերի 3-ին եղել են «Թումանյանի շաուրմա»-ում»,-Panorama.am-ին հայտնեց ՀՎԿԱԿ հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Սիրանուշ Զաքարյանը։
Կենտրոնն այնուհետև այդ մասին տեղեկացրել է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին, որպեսզի մարմինը վերահսկողական գործառույթներ իրականացնի։
«Թումանյանի շաուրմա» հանրային սննդի օբյեկտում ՀՎԿԱԿ-ն իր հերթին իրականացրել է աշխատակիցների, հիվանդների, արտաքին մակերեսների նմուշառում։
«Արտաքին մակերեսներից վերցված նմուշներում հայտնաբերվել են աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ, աշխատակիցներից մեկի մոտ հայտնաբերվել է սալմոնելոզ, երեք աշխատակիցների մոտ նորովիրուս։ Նորքի հիվանդանոց տեղափոխված չորս հիվանդներից երկուսի մոտ էլի հաստատվել է սալմոնելոզ։ Այս ամեն ինչը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ աղիքային վարակից հիվանդությունների պատճառը եղել է սննդամթերքի աղտոտվածությունը»,-ասաց ՀՎԿԱԿ-ի ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք, որ սալմոնելոզը  սուր աղիքային հիվանդություն է, որը բնորոշվում է օրգանիզմի ծանր թունավորումով և կլինիկական բազմազանությամբ։ Սալմոնելոզի վարակի աղբյուր են հանդիսանում կենդանիները և հիվանդ մարդիկ, այդ թվում նաև առողջ վարակակիրները: Հատկապես վտանգավոր են այն վարակվածները (նաև՝ առողջ վարակակիրները), ովքեր աշխատում են են սննդամթերքի արտադրության, սպառման և հանրային սննդի կազմակերպություններում: Վարակը մարդուն է փոխանցվում վարակված սննդամթերքի և ջրի միջոցով։
Նորովիրուսն առաջացնում է գաստրոէնտերիտ: Նորովիրուսը հեշտությամբ փոխանցվում է մարդուց մարդ։
Panorama.am-ի տեղեկություններով, օբյեկտում սնվելու հետևանքով միակ տուժածները հիվանդանոց տեղափոխվածները չեն։ Եղել են քաղաքացիներ, որոնք չեն դիմել բուժհաստատություն, բուժվել են տնային պայմաններում։ Նրանք սակայն դրա մասին ահազանգել են ՍԱՏՄ։ Տեսչական մարմնից հաստատեցին այս տեղեկությունը։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ՍԱՏՄ Արագ արձագանքման բաժնի տեսուչները վերահսկողական միջոցառումներ են անցկացրել «Կարաս Գրուպ» ՍՊԸ-ին պատկանող  «Թումանյանի շաուրմա» հանրային սննդի օբյեկտում (Արշակունյաց 34 հասցեում գործող):
«Հանրային սննդի օբյեկտում առկա սննդամթերքից վերցվել են նմուշներ և տրվել լաբորատոր փորձաքննության։ Արդյունքում նմուշներում հայտնաբերվել են հետևյալ խախտումները՝
- «Կեսար» աղցան արտադրատեսակը՝ ԱՑԽՄ (աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ), E.coli,
-  խոզի շաուրմա արտադրատեսակը՝ ԱՑԽՄ, E.coli (աղիքային ցուպիկ),
-  հավի շաուրմա արտադրատեսակը՝ ՄԱՖԱնՄՔ ( մեզոֆիլ աէրոբ և ֆակուլտատիվ անաէրոբ մանրէներ), ԱՑԽՄ, E.coli, ախտածին, ա/թ սալմոնելաներ,
-  տոմատի սոուս արտադրատեսակը՝ ԱՑԽՄ,
-  պանրային սոուս արտադրատեսակը՝ ՄԱՖԱնՄՔ, ԱՑԽՄ,
-  կետչուպ արտադրատեսակը՝ ՄԱՖԱնՄՔ,
-  քամած մածուն արտադրատեսակը ԱՑԽՄ, խմորասնկեր ցուցանիշներով չեն համապատասխանում իրավական ակտերով սահմանված նորմերին ու պահանջներին։

Съевшие шаурму в пункте общепита сети «Карас» в Ереване попали в больницу
В больницу попали посетители принадлежащего компании «Карас Груп» пункта общественного питания «Туманян Шаурма» в Ереване. Информацию Panorama.am подтвердили в Национальном центре по контролю и профилактике заболеваний.
«6 ноября в Центр поступило экстренное сообщение из Национального центра инфекционных болезней о госпитализации пациентов с симптомами, характерными для острых кишечных инфекций. В ходе эпидемиологических исследований  было установлено, что 3 ноября они посещали пункт общепита "Туманян Шаурма"», – сообщила в беседе с корреспондентом Panorama.am ответственная по связям с общественностью Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Сирануш Закарян.
После этого Центр проинформировал Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армения для осуществления надзорных функций.
Кроме того, Центр провел отбор проб в пункте общепита «Туманян Шаурма».
«В пробах, взятых с наружных поверхностей, обнаружены бактерии группы кишечной палочки, у одного сотрудника выявлен сальмонеллез, у трех – норовирус. Сальмонеллез был подтвержден у двух из четырех пациентов, доставленных в больницу «Норк». Все это позволяет заключить, что кишечные инфекции были вызваны пищевыми продуктами», – сказала она.
Отметим, сальмонеллез (лат. salmonellosis) – острое инфекционное заболевание, вызываемое сальмонеллами и характеризующееся, преимущественно, развитием интоксикации и поражением желудочно-кишечного тракта. Основной путь передачи инфекции – пищевой, главным образом, через продукты животного происхождения, инфицированные сальмонеллами.
Вызывающий острую кишечную инфекцию норовирус является одним из разновидностей энтеровирусов, первые признаки заболевания проявляются через 15-48 часов после заражения. «Отравившиеся» обычно страдают от острой диареи, рвоты и достаточно высокой температуры.
По сведениям Panorama.am , доставленные в больницу – не единственные пострадавшие в результате приема пищи в пункте общепита. Некоторые посетители не обратились в медицинское учреждение и лечились в домашних условиях. Однако они обратились в Инспекционный орган. Там эту информацию подтвердили.
Напомним, несколько дней назад один из объектов общепита сети «Карас» в Ереване ( по адресу Аршакуняц, 34) был закрыт после того, как Инспекционный орган осуществил в нем детальные проверки. В продукции заведения были обнаружены несоответствия нормам и требованиям по ряду важных показателей.
Так, например, бактерии группы кишечных палочек и собственно кишечная палочка обнаружены в салате «Цезарь». Аналогичные «находки» ждали и в шаурме из свинины. А в шаурме с куриным мясом специалисты нашли патогенные сальмонеллы. Не безопасными оказались также мацун, томатный соус, кетчуп.