Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական զոհը՝ Ստեփանակերտի «Անդրանիկ» փողոցում տեղադրված քանդակները
09:54 23/02/2024
Ադրբեջանը բռնազավթված բնակավայրերում շարունակում է պետական մակարդակով վարել անհանդուժողական քաղաքականություն՝ հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ:
«Ամենօրյա պարբերականությամբ բազմաթիվ փաստեր ենք արձանագրում՝ օկուպացված Արցախում Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով իրականացվող մշակութային ցեղասպանության  առնչությամբ: «Հայքի մշակույթ»-ի օմբուդսմենի գրասենյակի գործընկեր Մխիթար Կարապետյանը հերթական անգամ ահազանգեց, որ Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտից ադրբեջանցի զավթիչների կողմից հրապարակած տեսանյութում վանդալիզմի հետքեր են նկատվում:
Խոսքը  Էլմին Բայրամլիի կողմից 2024 թ. փետրվարի 13-ին յութուբում հրապարակած  տեսանյութի մասին է: Մեր գրասենյակի կողմից կատարելով տեսանյութի ուսումնասիրություն՝ ակնհայտ  դարձավ, որ այս անգամ Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական զոհը դարձան Ստեփանակերտի  «Անդրանիկ» փողոցում տեղադրված քանդակները:
Այս ամենը մեկ անգամ ևս վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով  ոչնչացնում է Արցախի մշակութային ժառանգությունը։
Լուսանկարը՝  Մարութ  Վանյանի»,- հայտնում է Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը։

Очередной жертвой культурного геноцида Азербайджана стали скульптуры на улице Андраника в Степанакерте
11:35 23/02/2024
Азербайджан в оккупированных населенных пунктах Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) продолжает на государственном уровне проводить политику непримиримости в отношении армянского культурного наследия.
«Мы ежедневно фиксируем многочисленные факты культурного геноцида, совершаемого Азербайджаном на государственном уровне в оккупированном Арцахе. Партнер организации «Омбудсмен культуры Айка» Мхитар Карапетян сообщает, что в видеоролике, опубликованном азербайджанскими оккупантами из столицы Арцаха Степанакерта, также заметны следы вандализма.
Речь об опубликованной Эльмином Байрамли 13 февраля 2024 года на видеохостинге  YouTube видеозаписи. Изучение записи подтвердило, что очередной жертвой культурного геноцида Азербайджана стали скульптуры, установленные на улице Андраника в Степанакерте.
Все это еще раз свидетельствует о том, что Азербайджан на государственном уровне уничтожает культурное наследие Арцаха.
Фото  – Марута Ваняна», – сообщает омбудсмен культуры Айка Овик Аванесов.