Թարգմանիչը չի կարողացել թարգմանել Էրդողանի խոսքերը և լրագրողի հարցը  Զելենսկու համար
Թուրքիայի նախագահը կրկին հայտարարել է Ռուսաստանի մասնակցությամբ Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման գագաթնաժողով կազմակերպելու պատրաստակամության մասին։ ntv.ru-ի հաղրդմամբ, այս մասին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է Ստամբուլում՝ Վլադիմիր Զելենսկու հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Խաղաղության բանակցությունների թեման, անշուշտ, հետաքրքրեց ասուլիսին ներկա լրագրողներին։ Սակայն պարզվեց, որ դժվար է անմիջապես պարզել մանրամասները և Զելենսկու արձագանքը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի մասնակցությամբ գագաթնաժողով կազմակերպելու Թուրքիայի ղեկավարի առաջարկին. դժվարություններ են առաջացել թարգմանության հետ կապված։
Համաժամանակյա թարգմանիչը չի կարողացել ճիշտ թարգմանել Էրդողանի խոսքերը և լրագրողի հարցը Ուկրաինայի նախագահին։
Վլադիմիր Զելենսկի- «Մենք դժվարություններ ունենք թարգմանության հարցում. Կներեք, կարո՞ղ եք ինձ անգլերեն հարցնել:
Լրագրող- «Ոչ»։
Վլադիմիր Զելենսկի- «Ո՞չ։ Ուրեմն եկեք մեկ անգամ ևս»։
Փոխարինվել է թարգմանիչը և տրվել է հնարավոր բանակցությունների մասին թուրք լրագրողի հարցին պատասխանը։ Զելենսկին ասել է, որ չի խոսի Մոսկվայի հետ, և որ խաղաղության ծրագիր պետք է ստեղծվի առանց Ռուսաստանի մասնակցության»,- գրում է կայքը։

Синхронист не смог перевести Зеленскому вопрос журналиста и слова Эрдогана
Переводчик-синхронист в пятницу, 8 марта, не смог адекватно перевести президенту Украины Владимиру Зеленскому слова турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдогана и вопрос от журналиста во время пресс-конференции после встречи глав государств в Стамбуле, передает портал IZ.RU.
Вместо качественного перевода слов Эрдогана Зеленскому пришлось слушать повторы, вздохи и паузы.
Казус произошел, и когда украинскому лидеру задал вопрос один из турецких журналистов — синхронист стал издавать непонятные звуки и говорить бессвязные фразы. Зеленский пытался жестами и мимикой показать, что не понимает, что ему говорят, а на просьбу журналисту повторить вопрос на английском получил отказ.
В итоге переводчика заменили прямо во время пресс-конференции.
Зеленский прилетел в Стамбул на встречу с Реджепом Тайипом Эрдоганом в пятницу. По итогам переговоров турецкий лидер заявил, что Анкара готова содействовать проведению мирных переговоров между Украиной и Россией ради разрешения конфликта. Он напомнил о роли Турции в заключении соглашения о черноморской зерновой инициативе, которая смогла предотвратить продовольственный кризис во многих странах мира.
Однако Зеленский на это предложение не согласился, заявив, что не хочет видеть представителей России на саммите.