ՔԿ. Զինծառայող Աղասի Դալլաքյանի մահվան հանգամանքները պարզվում են նախաքննությամբ
Հոկտեմբերի 13-ին հաղորդում է ստացվել, որ նույն օրը՝ ժամը 09:30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի կենտրոնացման շրջանում հայտնաբերվել է մարտական հերթապահություն իրականացնող, նույն զորամասի զինծառայող Աղասի Սերոժի Դալլաքյանի դին՝ կզակի շրջանում հրազենային վիրավորումով:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ դեպքի առթիվ 2024թ․. հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ իններորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է քննչական խմբին։
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են անհրաժեշտ և անհետաձգելի քննչական և այլ վարութային գործողություններ։ Մասնավորապես, իրականացվել է դեպքի վայրի և դիակի զննություն։ Դիակից ստացվել են անհրաժեշտ փորձանմուշներ, նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։ Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու հանձնարարություններ են տրվել ՀՀ ՊՆ ՌՈ բաժանմունքների, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության բաժնի աշխատակիցներին։
ՔԿ փոխանցմամբ, զորամասից ստացվել են անհրաժեշտ փաստաթղթեր, ծառայություն իրականացրած զինծառայողներից ստացվել են փորձանմուշներ, որոշումներ են կայացվել նաև դատաբժշկական փորձաքննություններ նշանակելու մասին: Հարցաքննվել են տուժողի մի շարք համածառայակիցներ, սպայական կազմի ներկայացուցիչներ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են անհրաժեշտ բոլոր վարութային և ապացուցողական գործողությունները՝ կատարվածի պատճառները, հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении: По делу о смерти военнослужащего Агаси Даллакяна начато уголовное производство
Уголовное производство инициировано в связи со смертью военнослужащего Агаси Даллакяна. Подробности приводит пресс-служба СК Армении.
«13 октября с.г. поступило сообщение о том, что около 09:30 в районе дислокации охранного участка одной из воинских частей министерства обороны Республики Армения обнаружено тело несшего боевое дежурство военнослужащего той же в/ч Агаси Серожевича Даллакяна с огнестрельным ранением в области подбородка.
По факту происшествия 13 октября в 9-м гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления СК РА было инициировано уголовное производство по части 1 статьи 155 УК РА, предварительное расследование поручено следственной группе.
В ходе предварительного расследования проведены необходимые и неотложные следственные и иные процессуальные действия. В частности, произведен осмотр места происшествия и тела погибшего. Взяты необходимые образцы, назначена судебно-медицинская экспертиза.
Подразделениям полиции МВД и Военной полиции поручено провести оперативно-розыскные мероприятия», – сообщили в ведомстве.
«Допрошены ряд сослуживцев потерпевшего и представители офицерского состава.
Предварительное расследование продолжается, проводятся необходимые процессуальные действия для установления причин и обстоятельств случившегося», – говорится в сообщении СК РА.