ՄԻՊ-ն այցելել է հացադուլ իրականացնող Մանե Թանդիլյանին և մյուս քաղաքացիներին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն այսօր այցելել է Երևանի Ազատության հրապարակում հացադուլ իրականացնող անձանց:
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ պաշտպանը հետաքրքրվել է նրանց առողջական վիճակով, բժշկական օգնության և սպասարկման հետ կապված հարցերով: Անահիտ Մանասյանն ու ՄԻՊ ներկայացուցիչները ներկայացրել են Պաշտպանի լիազորությունների շրջանակը և պատրաստակամություն հայտնել դրա շրջանակներում ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցություն:
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանն արդեն 4-րդ օրն է հացադուլ է անում Ազատության հրապարակում՝ իր այդ քայլով խնդրելով Բաքվի բանտում գտնվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին դադարեցնել հացադուլը, նաև միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելու Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիների նկատմամբ իրականացվող ապօրինի դատավարական ֆարսին։ Նրան միացել են ևս երկու քաղաքացի։

Armenian ombudsperson visits politician on hunger strike in central Yerevan
Armenian Human Rights Defender Anahit Manasyan on Tuesday visited politician Mane Tandilyan and two others on a hunger strike in Yerevan's central Liberty Square.
Her office reported that Manasyan inquired about their health conditions and any medical assistance they might need. She and representatives from her office outlined the scope of the ombudsperson's mandate and expressed their willingness to provide necessary support to them within their powers.
Tandilyan, co-founder of the Country of Living Party, began the strike on Saturday, urging former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan to end his hunger strike in a Baku jail. Additionally, her protest aims to draw international attention to the sham trials and mistreatment of Armenian prisoners in Azerbaijan.