Գերմանիայի նախագահը կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը կնոջ՝ Էլկե Բուդենբենդերի հետ մարտի 30-ից ապրիլի 2-ը կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան։ Այս մասին տեղեկանում ենք  Գերմանիայի նախագահի պաշտոնական կայքից։
Նա առաջին անգամ է պաշտոնական այցով լինելու Հայաստանում և Ադրբեջանում։
Հայաստանում Գերմանիայի նախագահը կհանդիպի Վահագն Խաչատուրյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Նա կայցելի նաև ԹՈՒՄՈ տեխնոլոգիական կրթական կենտրոն, կմասնակից մշակութային ծրագրերի։ Հայաստանում գտնվելու երկրորդ օրը Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը կմեկնի Դիլիջան։ Սևանում նա կայցելի եկեղեցի և հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն, որը գործում է Գերմանիայի Հելմհոլց բնապահպանական հետազոտությունների կենտրոնի հետ համատեղ:

German president to visit Armenia and Azerbaijan
German President Frank-Walter Steinmeier and his spouse Elke Büdenbender will visit Armenia and Azerbaijan from 30 March to 2 April, the presidential office reported.
It will be the first time that a federal president has visited either country.
"In Armenia, the Federal President will meet with President Vahagn Khachaturyan and Prime Minister Nikol Pashinyan for talks in Yerevan. He will also visit the TUMO technology education centre and attend a cultural reception. On his second day in Armenia, the Federal President will travel to Dilijan. He will talk to Armenian women entrepreneurs and visit an urban development project there. At Lake Sevan, he will visit an Armenian church and a hydrometeorology and monitoring centre that is run in partnership with the Helmholtz Centre for Environmental Research," the office said.