Հայաստանը ուժային մի սցենարի կարող է պատրաստվել՝ դիմակայելու հնարավոր ագրեսիայի. ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Ադրբեջանին
11:12 19/03/2025
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեի հայտարարություններին, որը կեղծ պնդումներ է արել Հայաստանի կողմից հրադադարի խախտումների և Հայաստանի կողմից իբր իր պարտավորությունները չկատարելու վերաբերյալ։ Այս մասին գրում է «Արմենպրեսը»։
Հարց – Տիկի՛ն Բադալյան, Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակն, արձագանքելով ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ս/թ մարտի 18-ի հայտարարությանը, Հայաստանի Հանրապետությանը կրկին մեղադրել է հրադադարի ռեժիմի խախտումների մեջ։ Ադրբեջանի ՊՆ–ն այսօր նույնպես հանդես է եկել նմանատիպ հայտարարությամբ։ Ի՞նչ հիմքեր կան նման մեղադրանքներով հանդես գալու։
Պատասխան – Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարել է, որ իրադրությունն էսկալացնելու խնդիր և նպատակ չունի և շարունակում է գործել խաղաղության օրակարգի սկզբունքներով։ ՀՀ բանակը Կառավարությանը ենթակա մարմին է և գործում է հենց այս տրամաբանությամբ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ պատրաստ է հետաքննել հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունները հիմնավորող փաստերը՝ դրանք Հայաստանին փոխանցելու պարագայում։ Պետք է արձանագրեմ, որ մինչև այս պահն Ադրբեջանը ՀՀ Զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ ոչ մի փաստական տվյալ չի փոխանցել Հայաստանին։ Ադրբեջանը չի արձագանքել նաև դեռևս 2024 թ․ հունիսի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության արած առաջարկին՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ նման տեղեկությունների հետաքննության համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին։
Հարց – Մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հայտարարությունն՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը Հայաստանին մեղադրել է բարդ և գործնականում անիրագործելի նախաձեռնություններ առաջ քաշելու մեջ։
Պատասխան – Հայաստանն ու Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարել են «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցման և նախագծի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին։ Տրամաբանորեն, համաձայնեցված փաստաթուղթը պետք է ստորագրվի, և Հայաստանի Հանրապետությունն առաջարկում է սկսել խորհրդակցությունները դրա ստորագրման տեղի և ժամկետների մասին։ Ակնհայտ է, որ առաջակվող գործընթացը ո՛չ բարդ է, ո՛չ էլ անիրագործելի։
Հարց – Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը խոսել է ԵԱՀԿ ՄԽ-ն լուծարելու և ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին։ Ո՞րն է Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումն այս հարցում։
Պատասխան – Հայաստանի Հանրապետությունն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարել է ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարումը դիտարկելու իր պատրաստակամության մասին։ Հայաստանը պարզապես ուզում է համոզված լինել, որ սա նշանակում է կոնֆլիկտի դե ֆակտո և դե յուրե ավարտ և ոչ թե դրա տեղափոխում Հայաստանի Հանրապետության տարածք այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» խոսույթի ներքո։
Ինչ վերաբերվում է ՀՀ Սահմանադրությանը, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի 2024 թ․ սեպտեմբերի 26-ի որոշումն ակնհայտ դարձրեց, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը չի պարունակում որևէ տարածքային պահանջ որևէ երկրի նկատմամբ։ Ընդհակառակը, Հայաստանի Հանրապետությունը կարծում է, որ Ադրբեջանի՛ Սահմանադրությունն է տարածքային պահանջներ պարունակում Հայաստանի նկատմամբ։ Բայց նաև կարծում ենք, որ Խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստը լուծում է այս խնդիրը։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև համաձայնեցված տեքստում արձանագրվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ԽՍՀՄ հանրապետությունների սահմաններով, միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ և պարտավորվում են ապագայում ևս չներկայացնել նման պահանջներ։ Բացի սա, Համաձայնագրի տեքստում ընդգծվում է, որ կողմերը չեն կարող իրենց ներքին օրենսդրությունը վկայակոչել համաձայնագրի դրույթները չկատարելու համար։ Հիշեցնեմ նաև, որ ՀՀ Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի համաձայն՝ վավերացված միջազգային պայմանագրերի և ՀՀ օրենսդրության միջև հակասության առկայության դեպքում գործում են միջազգային պայմանագրի դրույթները։ Նկատի ունեմ, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը չի կարող վկայակոչվել որպես խոչընդոտ՝ Խաղաղության համաձայնագրի չստորագրման համար։ Ընդհակառակը, նույնիսկ Սահմանադրության հետ կապված մտահոգությունների հասցեագրման ամենաարդյունավետ ձևը Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն է:
Հարց – Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում է նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբացման իր պարտավորությունները չկատարելու և Ադրբեջանի Արևմտյան շրջանների և Նախջևանի միջև տրանսպորտային կապի բարդ և երկար երթուղիներ առաջարկելու մեջ։
Պատասխան – Տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաների բացման հարցում Հայաստանը միակողմանի պարտավորություններ չունի։ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախջևանի միջև տրանսպորտային կապի առանձին օրակարգը մի մասն է տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մեծ օրակարգի, որի մեջ մտնում է նաև Հայաստանի Հանրապետության ապաշրջափակումը։ Երկրորդը՝ Հայաստանն առաջարկել է առաջին փուլով գործարկել Զանգելան–Մեղրի–Օրդուբադ–Երասխ երկաթուղային բեռնափոխադրումները։ Սա Զանգելանի և Օրդուբադի միջև հնարավոր ամենակարճ երկաթուղին է։ Ինչ մնում է ավտոճանապարհներին, մենք ունենք այն ճանապարհները, որոնք ունենք և այն ռելիեֆը, որն ունենք, և մեզ մեղադրել լեռնային երկիր լինելու մեջ, առնվազն լուրջ չէ։
Հարց – Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանին մեղադրել միլիտարիզացիայի, սահմանամերձ հատվածներում հարվածային սպառազինություն տեղակայելու մեջ՝ դա համարելով հիմնավորում, որ Հայաստանը պատրաստվում է ուժային սցենարի։
Պատասխան – Ուժային սցենարի, ո՞ր հարցի լուծման։ Հայաստանի Հանրապետության օրակարգում գտնվող ո՞ր հարցի լուծումն է, որ կարող է ենթադրել ուժային սցենար։ Նման մեկնաբանության տեղ կարող էր տալ միայն ՀՀ ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր օկուպացված տարածքների հարցը, որի մասին Հայաստանի Հանրապետությունը հստակ արտահայտվել է, որ այդ հարցը ուժային ճանապարհով լուծելու խնդիր չի դնում, որովհետև սահմանազատման գործընթացը և հիմա արդեն՝ Խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստն այդ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու բոլոր հնարավորությունները ստեղծել են։ Հայաստանը ուժային մի սցենարի կարող է պատրաստվել՝ դիմակայելու հնարավոր ագրեսիային, իսկ սա ցանկացած երկրի լեգիտիմ իրավունքն է, և սահմանամերձ հատվածներում Հայաստանի բոլոր քայլերը տեղավորվում են բացառապես պաշտպանական տրամաբանության մեջ։
Նաև արժե հիշել, որ դեռևս 2021 թվականին Հայաստանը հանդես է եկել սահմանային հատվածներից զորքերի հայելային հետքաշման մասին առաջարկով, ինչին Ադրբեջանը չի համաձայնվել։ Այս համատեքստում մտահոգիչ կարող է լինել տարածաշրջանի միլիտարիզացիան, և այդ խնդիրը լուծելու համար է, որ Հայաստանը սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման երկկողմ մեխանիզմի ստեղծման մասին առաջարկ է արել Ադրբեջանին, ինչին, սակայն, Ադրբեջանը մինչև օրս դրական պատասխան չի տվել։ Հայաստանի Հանրապետությունը չի միլիտարիզացվում, այլ իրականացնում է բանակի կերպափոխման ռազմավարությունը, որը հրապարակային փաստաթուղթ է։ Եվս մեկ անգամ վերահաստատում եմ Հայաստանի Հանրապետության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և կոչը Ադրբեջանին՝ սկսել խորհրդակցություններ «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստը ստորագրելու տեղի և ժամկետների մասին։

Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan has responded in an interview with Armenpress to the statements by Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson Aykhan Hajizada, who falsely accused Armenia of violating the ceasefire and failing to fulfil its obligations.
Armenpress: Ms. Badalyan, the Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson, in response to the March 19 statement by the Prime Minister’s Office of Armenia, once again accused Armenia of ceasefire violations. The Azerbaijani Defense Ministry made such an accusation today as well. What are the grounds for making such accusations?
Badalyan: The Government of the Republic of Armenia has announced on the highest level that it has neither an objective nor a goal to escalate the situation and continues to act by the principles of the agenda of peace. The Armed Forces of Armenia are subordinate to the Government and function under this very logic. The Ministry of Defense of Armenia has announced that it is ready to investigate facts substantiating the reports of the Azerbaijani Defense Ministry, should such be provided to Armenia. I have to note that so far Azerbaijan hasn’t conveyed any factual information to us about ceasefire violations allegedly committed by Armenia. Azerbaijan has also not responded to the 22 June 2024 proposal made by the Republic of Armenia on creating a joint mechanism for investigating cases of ceasefire violations and/or such reports.
Armenpress: Commenting on the statement by the Prime Minister’s Office of Armenia, the Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson accused Armenia of proposing difficult initiatives that are practically unfulfillable.
Badalyan: Armenia and Azerbaijan have officially announced the finalization of the draft agreement “On Peace and Establishment of Interstate Relations” and the conclusion of the negotiations around finalizing the draft. Logically, the agreed-upon document must be signed, and the Republic of Armenia proposes to launch consultations about the venue and timeframes for signing it. Clearly the proposed process is neither difficult nor unfulfillable.
Armenpress: The Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson spoke about the need for dissolving the OSCE Minsk Group and constitutional amendments in Armenia. What’s Armenia’s stance over this issue?
Badalyan: The Republic of Armenia has announced on the highest level its readiness to consider the dissolution of the OSCE MG. Armenia simply wants to make sure that this would mean the de facto and de jure end to the conflict and not its shift to the territory of the Republic of Armenia under the narrative of the so-called ‘Western Azerbaijan.’
Regarding the Armenian Constitution, the 26 September 2024 ruling of the Armenian Constitutional Court made it obvious that the Armenian Constitution doesn’t contain any territorial claims against any country. On the contrary, the Republic of Armenia believes that it is Azerbaijan’s Constitution that contains territorial claims against Armenia. But we also believe that the finalized text of the peace treaty solves this issue. Why? Because the finalized text stipulates that Armenia and Azerbaijan recognize each other’s territorial integrity within the borders of the USSR republics, don’t have territorial claims against each other and are bound to not make such claims in the future. Besides, the text of the agreement underscores that the parties cannot cite their domestic legislation for failure to fulfill the terms of the agreement. As a reminder, article 5 of the Armenian constitution stipulates ‘in case of conflict between the norms of international treaties ratified by the Republic of Armenia and those of laws, the norms of international treaties shall apply’, i.e., the Armenian Constitution cannot be cited as an obstacle for not signing the peace agreement. On the contrary, the signing of the peace agreement is even the most effective way to address the concerns pertaining to the Constitution.
Armenpress: Azerbaijan accuses Armenia of failure to fulfill obligations on reopening regional connections and offering complex and long routes for transport link between Azerbaijan’s western regions and Nakhchivan.
Badalyan: Armenia doesn’t have unilateral obligations in the issue of opening regional economic and transport connections. The separate agenda of the transport connection between Azerbaijan’s western regions and Nakhchivan is part of a bigger agenda of unblocking regional transport and economic ties, which also includes the unblocking of the Republic of Armenia. Secondly, Armenia has proposed, in the first phase, to launch the Zangelan-Meghri-Ordubad-Yeraskh railway cargo transportations. This is the shortest possible railway between Zangelan and Ordubad. Regarding the roads, we have the kind of roads and terrain that we have and to accuse us of being a mountainous country would be unserious, to say the least.
Armenpress: Azerbaijan continues to accuse Armenia of militarization and deployment of offensive armaments in the border areas, and preparations for a scenario of using force.
Badalyan: A scenario of using force? For solving what issue? Which issue on the agenda of the Republic of Armenia could imply the use of force? Only the issue of more than 200 square kilometers of occupied territory of the Republic of Armenia could had caused such interpretation, but the Republic of Armenia has clearly expressed its stance about this, that it doesn’t seek to solve this issue through force because the delimitation process, and now also the finalized text of the peace agreement, have created all possibilities for peacefully resolving that issue. Armenia can only prepare for one scenario of force, i.e., to withstand a possible aggression, which is the legitimate right of any country, and every step by Armenia in the border regions fit exclusively in the logic of defense.
It is worth to recall that back in 2021 Armenia proposed a reciprocal, mirror withdrawal of troops from border areas, which Azerbaijan rejected. In this context, the region’s militarization can be concerning, and Armenia has proposed Azerbaijan to create a bilateral mechanism for mutual arms control to resolve this issue, but so far Azerbaijan hasn’t given a positive response. The Republic of Armenia doesn’t conduct militarization, it conducts a strategy of army transformation, which is a public document. I once again reiterate the commitment of the Republic of Armenia to the agenda of peace and call on Azerbaijan to launch consultations about the date and venue for signing the finalized text of the agreement on peace and interstate relations.