Պլանավորում ենք սահմանադրական հանրաքվեն իրականացնել 2027 թվականին. Փաշինյան
«Մենք գնալու ենք այդ օրակարգին, մեր ժողովրդին առաջարկելու ենք ունենալ նոր Սահմանադրություն։ Պլանավորում ենք այդ հանրաքվեն իրականացնել 2027 թվականին», - ասել է Փաշինյանը Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ ներքին քաղաքական օրակարգում 2018-2020թթ. կա նոր Սահմանադրություն ընդունելու մասին օրակարգ։
Փաշինյանը նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարելը դա քննարկելի և օրակարգային հարց է, քանի որ գնում են խաղաղության;
«Մենք ինքներս էլ առաջիկայում դա կնախաձեռնենք»,-հայտարարել է նա, բայց և պնդել, թե «արևմտյան Ադրբեջանի» մասին խոսույթի ներքո որևէ բան քննարկելի չէ»,-ասել է Փաշինյանը և շարունակել.
«Զիջումների թեմային պետք է լրջորեն մոտենանք։ Զիջել ենք ի՞նչը՝ սկսած ԼՂ-ից։ Ողջ միջազգային հանրությունը ԼՂ-ն փաստաթղթավորված ձևով ճանաչել էր Ադրբեջանի մաս։ Կիրանց-Ոսկեպարում, ի՞նչ ենք զիջել։ 7 տարի վարչապետ եմ, իմ կարծիքով՝ ՀՀ-ն հիմա շատ ավելի անկախ և ինքնիշխան պետություն է»։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ սահմանին էսկալացիային, Նիկոլ Փաշինյանը իր սեփական մտահղացումն ունի այդ մասին։
«Էսկալացիայի մասին լուրերի նպատակը դրանով բուն լուրը քողարկելն է, իսկ բուն լուրը հետևյալն է, որ խաղաղության համաձայնագրի տեքստը համաձայնեցված է և սպասում է ստորագրման։ Ես պատրաստ եմ ստորագրել»,-Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստում կա վստահության բարձրացման միջոցների վերաբերյալ կարգավորում։
«Մեր պատկերացումն այն է, որ խաղաղության օրակարգը պետք է առաջ մղվի»,- ասաց Փաշինյանը։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչու չի հրապարակայնացվում հայ-ադրբեջանական խաղաղության և համագործակցության համաձայնագիրը՝ Փաշինյանը նշեց, որ նախ փաստաթուղթը երկու տեր ունի, մյուս պատճառն էլ այն է, որ ընդդիմադիրները դրան ծանոթանալուց հետո աղավաղում են և օգտագործում քաղաքական նպատակների համար։
«Այն ուժերը, որոնց նպատակն է աղավաղել խաղաղության գործընթացը և նրա էությունը, չպետք է այն անելու ևս մեկ հնարավորություն ստանան»,-ասաց Փաշինյանը։

A referendum on Armenia’s new constitution is expected to take place in 2027, Prime Minister Nikol Pashinyan announced on Friday.
“The constitutional referendum is planned for 2027,” he stated in an interview with the Public TV Company.
Pashinyan emphasized that the issue of a new constitution has been on Armenia’s domestic political agenda for years, first emerging in 2018 and gaining greater prominence after 2020.
Regarding the OSCE Minsk Group, Pashinyan stated that its dissolution remains a topic of discussion as Armenia pursues a peace agenda. However, he rejected any negotiations regarding the false "Western Azerbaijan” narrative.
Pashinyan dismissed criticim of his government regarding concessions to Azerbaijan, reiterating that Nagorno-Karabakh had long been internationally recognized as part of Azerbaijan. He argued that under his leadership, Armenia has become “more independent and sovereign".
Commenting on border escalations, he asserted that Azerbaijan’s false accusations of ceasefire violations by Armenian forces are an attempt to divert attention from the core issue – the fact that a peace treaty between Armenia and Azerbaijan has been agreed upon and is awaiting signing. "I am ready to sign it," he reaffirmed.