Թուրքիայում քաղաքական ճգնաժամ է հասունանում. պատուհա՞ն Հայաստանի համար. Վարուժան Գեղամյան
«Առաջին անգամ 2016 թ. ի վեր Թուրքիայում հասունանում է լուրջ ներքաղաքական ճգնաժամ։ Ճգնաժամը կապված է իշխանության դիրքերի մասնակի թուլացման, ընդդիմության դիրքերի մասնակի ամրացման ու վերջապես ուժեղ առաջնորդի կայացման, տնտեսական ու սոցիալական բազմաթիվ կուտակված խնդիրների հետ»,-նշում է թյուրքագետ, պ.գ.թ. Վարուժան Գեղամյանը։
Նրա խոսքով, այդ բոլորի երևան գալու առիթը սկսվեց 4 օր առաջ, երբ իշխանությունը որոշեց ձերբակալել ընդդիմության առաջնորդ, Ստամբուլի գործող քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուին, որին հետևեցին մի կողմից՝ բռնաճնշումները ընդդիմադիր բոլոր օղակների վրա, իսկ մյուս կողմից՝ փողոցային ցույցեր և անհնազանդություն ողջ Թուրքիայի տարածքում։
«Վաղը՝ կիրակի ընդդիմությունը նախատեսում է ողջ երկրում զանգվածային ցույցեր կազմակերպել, որոնք առաջինն են լինելու 2013 թ. ի վեր։ Իշխանությունը՝ ոստիկանական ուժերով, ավելի քան պատրաստ է նման սցենարին ու դժվար թե հեշտ հանձնվի։ Սպասվում է թեժ պայքար, որը կունենա նաև արտաքին թաղանթ։
Ինչո՞ւ եմ գրում այս ամենը, երբ մեր պետականությունը շարունակում է գտնվել կապիտուլյանտների ձեռքին ու կործանման ճանապարհի վրա։
Թուրքիայում ներքաղաքական ճգնաժամը խորանալու բոլոր միտումներն ունի՝ անկախ առաջիկա օրերի փողոցային պայքարի արդյունքներից։ Իսկ դա նշանակում է, որ այսուհետ Էրդողանն ու իր թիմը ստիպված են լինելու բավական շատ ժամանակ ու քաղաքական ռեսուրս ծախսել ներքին ճակատում։
Երբ դրան գումարում ենք Սիրիայում հաղթանակած, բայց բազմաթիվ նոր խնդիրների մեջ թաթախված լինելը, քրդական հիմնահարցի ընթացիկ բարդ դրությունը, ինչպես նաև ուկրաինական ճգնաժամի հանգուցալուծումը առաջիկա շաբաթների ընթացքում, Էրդողանի արտաքին քաղաքականությամբ մանևրելու հնարավորությունները մասամբ քչանում են։
Ահա այս պարագայում կա հավանականություն, որ Թուրքիայի՝ Հարավային Կովկասի ուղղությամբ ճնշումը մասամբ կթուլանա՝ առաջնայնության բերումով։ Դա կարող է նկատելիորեն թուլացնել Ադրբեջանին, իսկ մեզ համար ստեղծել հնարավորությունների պատուհան (առանց Թուրքիայի Ադրբեջանի հնարավորությունները շատ ավելի փոքր են)։
Պատուհան, որից կարելի է օգտվել։
Պատուհան, որը բաց է լինելու ոչ շատ երկար։
Պատուհան, որը կարող է դառնալ ելքի դուռ, եթե այն բացող ազգային ուժեր լինեն։
Հ.Գ. Նկարում այս օրերի բողոքի ցույցերից մի ուսանելի պաստառ է։ Պաստառին գրված է. «VPN-ի առաջարկ՝ փողոցը»։ Ցուցարարի կարծիքով համացանցում բողոքելը բավարար չէ, պետք է դուրս գալ փողոց»,-մանրամասնում է թյուրքագետը։

Гегамян: «В Турции назревает политический кризис: окно возможностей для Армении?»
«Впервые с 2016 года в Турции назревает серьезный внутриполитический кризис. Он связан с частичным ослаблением позиций власти, частичным укреплением позиций оппозиции и, наконец, становлением сильного лидера, многочисленными накопившимися экономическими и социальными проблемами», – написал в своем Telegram-канале кандидат исторических наук, тюрколог Варужан Гегамян.
По его словам, повод для выявления всего этого возник 4 дня назад, когда власти Турции решили задержать лидера оппозиции, действующего мэра Стамбула Экрема Имамоглу, за которым последовали, с одной стороны, масштабные репрессии против всех звеньев оппозиции, а с другой стороны – уличные протесты и акции неповиновения по всей территории Турции.
«В предстоящее воскресенье, 23 марта, оппозиция планирует организовать массовые акции по всей стране, которые станут первыми с 2013 года. Власти вместе с полицейскими силами более чем готовы к подобному сценарию и вряд ли легко сдадутся. Ожидается напряженная борьба, у которой также будет внешняя оболочка.
Для чего я пишу все это, когда наша государственность продолжает оставаться в руках капитулянтов и на пути к краху?
В Турции налицо все тенденции к углублению кризиса, независимо от результатов уличной борьбы в ближайшие дни. А это значит, что впредь Эрдоган и его команда будут вынуждены тратить достаточно много времени и политических ресурсов на внутреннем фронте.
Если к этому добавить тот факт, что он одержал победу в Сирии, но увяз в многочисленных новых проблемах, текущее сложное положение в курдском вопросе, а также разрешение украинского кризиса в ближайшие недели, то возможности Эрдогана для внешнеполитического маневра частично сокращаются», – отметил Гегамян.
«Вот в этом случае есть вероятность, что давление Турции в направлении Южного Кавказа будет частично ослаблено – по мере приоритетности вопросов. Это может существенно ослабить Азербайджан, для нас же открыть окно возможностей (без Турции возможности Азербайджана не такие широкие).
Окно, которым можно воспользоваться. Окно, которое останется открытым не так долго. Окно, которое может стать дверью для выхода, если его откроют национальные силы», – подчеркнул Гегамян, прикрепив к записи фото.
«На снимке – поучительный плакат с акций протеста этих дней. На плакате написано: «Предложение VPN: улица». По мнению протестующего, жаловаться в Сети недостаточно, нужно выходить на улицы», – пояснил тюрколог.