Թուրքիայում 100 մարդ է ձերբակալվել, թաղամասերը լցված են կաթսաների ու թավաների միմյանց հարվածների ձայներով
12:03 22/03/2025
Թուրքիայում բողոքի ակցիաների ընթացքում  100 մարդ է ձերբակալվել։ Հիշեցնենք, որ արդեն երրորդ օրն է՝  Ստամբուլի քաղաքապետի ձերբակալությունից հետո երկրում հակակառավարական ակցիաներ են մոլեգնում։ Բողոքի այս ակցիաներն արդեն համարվում են վերջին տասնամյակի բունտը, հաղորդում է «МИР 24»-ը։
Առավել զանգվածային բողոքի ցույցեր անցկացվում են Անկարայում ու Ստամբուլում։
Իշխանությունները բողոքի ակցիաները որակում են որպես զանգվածային անկարգություններ։ Ընդդիմության տվյալներով՝ անցած գիշեր միայն Ստամբուլում հավաքվել է մոտ 300 հազար մարդ։
Նրանք քարեր, շշեր, ճայթրուկներ և զուգարանի թղթի գլանափաթեթներ են նետել ոստիկանների ուղղությամբ։ Իրավապահ մարմիններին հանձնարարվել է գործել առավելագույն զսպվածությամբ, սակայն մահակներ, արցունքաբեր գազ և ջրցան են կիրառվում ցուցարարների նկատմամբ։
Իշխանությունները հայտարարել են, որ պետությունը չի զիջելու փողոցին և կպաշտպանի օրինական կարգը։
Իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում նաև այն մարդիկ, որոնք փողոց դուրս չեն եկել, իրենց բնակարաններում նրանք միմյանց են հարվածում կաթսաներն ու թավաները, կան թաղամասեր, որոնք ամբողջությամբ լցված են այդ ձայներով։
Հիշեցնենք,  որ Ստամբուլի ընդդիմադիր քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն մեղադրվում է կոռուպցիայի և ահաբեկիչների հետ համագործակցության համար։ Նա հերքում է մեղադրանքներն ու  տեղի ունեցողը համարում է քաղաքական հետապնդում։

Протесты в Турции: около 100 человек задержаны
Около 100 человек задержано в Турции во время беспорядков. Уже третьи сутки в стране не утихают антиправительственные акции, которые спровоцировал арест мэра Стамбула. Этот бунт уже называют протестом десятилетия, передает «МИР 24».
Самые массовые акции проходят в Анкаре и Стамбуле. Толпы активистов прорывают кордоны полиции и устраивают беспорядки. По данным оппозиции, только в Стамбуле ночью собрались около 300 тысяч человек. В полицейских летят камни, бутылки, петарды, рулоны туалетной бумаги. Стражам порядка приказано действовать максимально сдержанно, но все равно в ход идут дубинки, слезоточивый газ и водометы.
Власти заявляют, что «республика не поддастся улицам» и защитит правовой порядок. Между тем свой протест выражают и те, кто не решается выходить на улицы. Люди участвуют в так называемом кастрюльном бунте. В своих квартирах они стучат кастрюлями и сковородами, и эти звуки заполняют целые микрорайоны.
Мэр Стамбула Экрем Имамоглу остается под арестом. Его обвиняют в коррупции и сотрудничестве с террористами. Он все отрицает и считает происходящее политическим преследованием.