Միրզոյանն ու Արաղչին քննարկել են Արաքս գետի վրա կամուրջ կառուցելու հարցը
«Մենք ողջունում են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ համաձայնությունը, երկու երկրներին խրախուսում ենք հնարավարինս շուտ այն ստորագրել»,-Երևանում հայտարարեց Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին։
Մինչ ասուլիսը ԱԳՆ-ում կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Իրանցի դիվանագետն ընդգծեց՝ կողմ են երկրների տարածքային ամբողջականության ճանաչմնաը, դեմ են միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների փոփոխությանը։
«Սա Իրանի կայուն դիրքորոշումն է։ Ես կարծում եմ, տարածաշրջանում առկա բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն երկխոսության միջոցով, առանց ուժի կիրառման»,-ասաց իրանցի նախարարը։
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ Սեյեդ Աբբաս Արաղչին ուրախությամբ նշեց, որ երկկողմ տնտեսական, առևտրային հարաբերություններում գրանցվում է դինամիկ զարգացում, աճւ վերաբերումէ հատկապես զբոսաշրջային ոլորտին։
«Մենք պայմանավորվել ենք լավագույն կերպով օգտագործել երկու երկրների հարաբերություններում առկա պոտենցիալը։ Իրանը և Հայաստանը պատրաստ են պայմաններ ստեղծել տարանցման համար՝ ապահովելով դեպի Պարսից ծոց ու Սև ծով ելք հայկական և իրանական բեռնատարների համար։ Մենք զրուցել ենք նաև Արաքս գետի վրա կամուրջ կառուցելու վերաբերյալ, որի նպատակը կրկին բեռնափոխադրումների իրականացման դյուրացումն է»,-ասաց Իրանի ԱԳ նախարարը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 24-25-ին պաշտոնական այցով Հայաստանում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին: Այցի շրջանակներում կկայանա նաև նախարար Արաղչիի «Բանակցության ուժը» գրքի շնորհանդեսը։

Мирзоян и Арагчи обсудили вопрос строительства моста через реку Аракс
Иран приветствует согласование текста проекта мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и поощряет Ереван и Баку поскорее подписать документ, заявил глава МИД Ирана Сейед Аббас Арагчи на совместной пресс-конференции с армянским коллегой Араратом Мирзояном в Ереване 25 марта.
До пресс-конференции в министерстве иностранных дел Республики Армения состоялась встреча в расширенном формате между министром иностранных дел Республики Армения Араратом Мирзояном и министром иностранных дел Ирана Сейедом Аббасом Арагчи.
Иранский дипломат подчеркнул, что позиция Ирана неизменна – уважение независимости и территориальной целостности стран, недопустимость изменения международно признанных границ.
«Такова стабильная позиция Ирана. Считаю, что все региональные проблемы должны решаться через диалог, без применения силы», – сказал иранский министр.
Говоря о двусторонних отношениях, Сейед Аббас Арагчи с радостью отметил, что двусторонние торгово-экономические отношения развиваются динамично, особенно в сфере туризма.
«Мы договорились максимально использовать потенциал, имеющийся в отношениях двух стран. Иран и Армения готовы создать условия для транзита, обеспечив выход к Персидскому заливу и Черному морю для армянских и иранских грузовиков. Мы также говорили о строительстве моста через реку Аракс, цель которого – опять-таки упростить осуществление грузоперевозок», – заявил глава МИД Ирана.
Напомним, 24-25 марта с официальным визитом в Республике Армения находится министр иностранных дел Исламской Республики Иран Сейед Аббас Арагчи. В рамках визита также состоится презентация книги министра Арагчи «Сила переговоров».