Միրզոյանն ու Արաղչին քննարկել են Արաքս գետի վրա կամուրջ կառուցելու հարցը
«Մենք ողջունում են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ համաձայնությունը, երկու երկրներին խրախուսում ենք հնարավարինս շուտ այն ստորագրել»,-Երևանում հայտարարեց Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին։
Մինչ ասուլիսը ԱԳՆ-ում կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Իրանցի դիվանագետն ընդգծեց՝ կողմ են երկրների տարածքային ամբողջականության ճանաչմնաը, դեմ են միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների փոփոխությանը։
«Սա Իրանի կայուն դիրքորոշումն է։ Ես կարծում եմ, տարածաշրջանում առկա բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն երկխոսության միջոցով, առանց ուժի կիրառման»,-ասաց իրանցի նախարարը։
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ Սեյեդ Աբբաս Արաղչին ուրախությամբ նշեց, որ երկկողմ տնտեսական, առևտրային հարաբերություններում գրանցվում է դինամիկ զարգացում, աճւ վերաբերումէ հատկապես զբոսաշրջային ոլորտին։
«Մենք պայմանավորվել ենք լավագույն կերպով օգտագործել երկու երկրների հարաբերություններում առկա պոտենցիալը։ Իրանը և Հայաստանը պատրաստ են պայմաններ ստեղծել տարանցման համար՝ ապահովելով դեպի Պարսից ծոց ու Սև ծով ելք հայկական և իրանական բեռնատարների համար։ Մենք զրուցել ենք նաև Արաքս գետի վրա կամուրջ կառուցելու վերաբերյալ, որի նպատակը կրկին բեռնափոխադրումների իրականացման դյուրացումն է»,-ասաց Իրանի ԱԳ նախարարը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 24-25-ին պաշտոնական այցով Հայաստանում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին: Այցի շրջանակներում կկայանա նաև նախարար Արաղչիի «Բանակցության ուժը» գրքի շնորհանդեսը։

Iran welcomes the agreement between Armenia and Azerbaijan on a peace treaty and encourage both countries to sign it as soon as possible, Iranian Foreign Minister Seyyed Abbas Araghchi said at a joint press conference with his Armenian counterpart Ararat Mirzoyan in Yerevan on Tuesday.
Before the press conference, Mirzoyan and Araghchi held an extended meeting at the Armenian Foreign Ministry. The Iranian diplomat reaffirmed Iran's commitment to recognizing territorial integrity and opposing any changes to internationally recognized borders.
"Iran's position remains unchanged. All regional issues should be resolved through dialogue without the use of force," Araghchi emphasized.
Referring to bilateral relations, he highlighted the dynamic growth in economic and trade ties, particularly in tourism. "We have agreed to maximize the potential in our relations. Iran and Armenia are committed to facilitating transit routes, ensuring Armenian and Iranian cargo access to the Persian Gulf and the Black Sea. We also discussed the construction of a bridge over the Araks River to further enhance transportation," Araghchi stated.
The Iranian foreign minister is on an official visit to Armenia from March 24-25, during which he will also present his book "The Power of Negotiation".