Այս իշխանությունների մոտ նկատում եմ մոլուցք ամեն գնով կառավարման ղեկը խլելու. Մամիկոն Ասլանյան
Մամիկոն Ասլանյանը, որ Վանաձորի ավագանու ընտրություններում հաղթելուց հետո, հայտնվեց անազատության մեջ, այսօր Հակակոռուպցիոն դատարանի դիմաց էր՝ իր աջակցությունը հայտնելու Գյումրու քաղաքապետի ընդդիմադիր թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանին ու նրա թիմին։
Նա վստահ է, Վանաձորում, Ալավերդիում, Գյումրիում իշխանությունների գործողությունները միտված են ՏԻՄ ընտրությունների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք սերմանելուն, ՏԻՄ-ին իշխանության, կառավարության կցորդ դաձնելուն։
«Եթե մենք հաշվի առնենք այն պարտավորությունները, եվրոպական խարտիաները ՏԻՄ-ի մասին ու այս ռեպրեսիվ գործողությունները, ապա դրանք որևէ կերպ համադրելի չեն։ Արդեն տարիներ շարունակ ՏԻՄ-ի նկատմամբ իրականացվում է գավառամտությամբ զուգորդված, ապօրինություններով համեմված ձեռագիր, որի նպատակն է ՏԻՄ-ի, դրանց ընտրությունների նկատմամբ քաղաքացիների վստահության նվազեցումը»,-ասաց Ասլանյանը։
Նրա կարծիքով, Գյումրիում կիրակի տեղի ունենալիք ընտրությունների արդյունքում ընդդիմադիր ուժերն ավելի մեծ թվով ձայներ կստանան։
«Թե դա ինչքանով կնյութականանա ավագանու մեջ, չեմ կարող ասել, քանի որ ես այս իշխանությունների մոտ նկատում եմ մոլուցք ամեն գնով կառավարման ղեկը խլելու՝ շատ բիրտ ու ապօրինի մեթոդներով։ Գյումրին ինձ համար հարազատ քաղաք է, չեմ ուզենա, որ ժողովրդի մեջքը կոտրվի, ինչպես եղավ Վանաձորում»,-ասաց Ասլանյանը։

Мамикон Асланян: Замечаю у этих властей навязчивую идею любой ценой захватить бразды правления
Мамикон Асланян, который после победы на выборах в Совет Старейшин Ванадзора 2021 года на 2,7 года оказался за решеткой, сегодня находится у здания Антикоррупционного суда, чтобы выразить свою поддержку оппозиционному кандидату на пост мэра Гюмри Мартуну Григоряну и его команде.
М.Асланян уверен, что действия властей в Ванадзоре, Алаверди, Гюмри направлены на формирование неуважительного отношения к выборам в органы местного самоуправления (ОМС), в превращении ОМС в придаток власти, правительства.
«Если принять во внимание обязательства, европейские хартии об ОМС и эти репрессивные действия, то они никоим образом не сопоставимы. Уже много лет в отношении органов местного самоуправления заметен почерк, пронизанный провинциализмом и беззаконием, цель которого – снизить доверие граждан к органам местного самоуправления и муниципальным выборам», – сказал Асланян.
По его мнению, по итогам предстоящих 30 марта в Гюмри внеочередных выборов в Совет старейшин оппозиционные силы получат больше голосов.
В какой степени это отразится на составе новоизбранного Совета старейшин Гюмри, сказать не могу, поскольку я замечаю у этих властей навязчивую идею захватить бразды правления любой ценой, используя очень жесткие и незаконные методы. Гюмри для меня – родной город, и мне бы не хотелось, чтобы люди здесь прошли через то же разочарование, что и жители Ванадзора», – сказал Асланян.
Избранный мэр Ванадзора Мамикон Асланян был арестован в декабре 2021 года по обвинению в превышении служебных полномочий и служебном подлоге. Примечательно, что за несколько дней до ареста он одержал победу на выборах в органы местного самоуправления.