Վաղը Գյումրիում ու Փարաքարում ավագանու արտահերթ ընտրությունների քվեարկությունն է։
Շիրակի մարզկենտրոնում քաղաքապետի պաշտոնի համար պայքարում է 9 քաղաքական ուժ՝ 6 կուսակցություն և 3 դաշինք։
Մարտի 22-ին ՆԳՆ հրապարակած տվյալների համաձայն, այստեղ ընտրելու իրավունք ունի 111. 236 մարդ։ Ձևավորվել է 82 ընտրատեղամաս։ Համեմատության համար նշենք, որ 2021 թ. հոկտեմբերի 17-ին տեղի ունեցած ավագանու ընտրություններում Գյումրիում ընտրելու իրավունք է ունեղել109.453 քաղաքացի, որից քվեարկությանը մասնակցել է 26 468-ը։
Մարտի 15-ին մեկնարկած քարոզարշավը թեժացավ, դրա ընթացքը խաթարվեց, երբ իրավապահները տարբեր պատճառաբանություններով ներխուժեցին ընդդիմադիր թեկնածուների՝ «Մեր քաղաքը» և «Մայր Հայաստան» դաշինքների թեկնածուների շտաբներ, գրասենյակներ, նաև Մարտուն Գրիգորյանի տուն, իրականացրեցին խուզարկություններ, ձերբակալեցին նրանց թիմակիցներին, ինչպես նաև Մ. Գրիգորյանի հորն ու որդուն։ Երեկ նրանք ազատ են արձակվել, դատարանի որոշմամբ նրանց նկատմամբ նշանակվել է վարչական վերահսկողություն։ Փաստաբանները հայտարարել են դատարանի որոշումները բողոքարկելու մասին։
Երեկ էլ դիտորդներն ահազանգեցին ՔՊ թեկնածու Սարիկ Մինասյանի կողմից վարչական ռեսուրսի կիրառման մասին, ինչն օրենքի խախտում է։ Գյումրու հարակից բնակավայրերից իշխանական թեկնածուի հավաքին մասնակցելու համար բերել էին կրթական ու այլ հաստատությունների աշխատակիցների։
Մարտի 29-ին, 30-ին ընտրության մասնակից ուժերը քարոզչություն իրականացնել չեն կարող, օրենքն արգելում է։
Փարաքարում ավագանու ընտրություններին մասնակցում է չորս քաղաքական ուժ։
Այստեղ ընտրելու իրավունք ունի 20 967 քաղաքացի, ձևավորված է 16 տեղամաս։
Ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար ԿԸՀ-ն գրանցել է 5 ՀԿ-ի, ընդհանուր առմամբ ընտրությունների ընթացքին հետևել ու հետևելու է  347 դիտորդ։ Առավել մեծ թվով դիտորդներ ունի «Հայաքվե»-ն, որի կազմում են «Երիտասարդական ակումբների դաշնություն», «Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ-ները։ Այս առաքելությունը հավատարմագրել է 186 դիտորդի։
Ընտրությունների լուսաբանման համար գրանցվել է հայաստանյան 38 լրատվամիջոց, որոնք ընդհանուր առամամբ հավատարմագրել են մոտ 300 լրագրող, օպերատոր, լուսանկարիչ։

Pre-election silence observed in Armenia's Gyumri and Parakar
Armenia began observing pre-election silence on Saturday ahead of the snap municipal elections in Gyumri and Parakar.
In Gyumri, nine political forces, including six parties and three blocs, are vying for the mayoral seat. According to the Interior Ministry, as of March 22, there are 111,236 eligible voters, with 82 polling stations set up. In the 2021 elections, there were 109,453 registered voters, of whom 26,468 cast their ballots.
The campaign, which began on March 15, was marked by tensions. Law enforcement officers raided opposition campaign offices, including those of the Our City and Mother Armenia alliances, as well as the home of Gyumri mayoral candidate Martun Grigoryan. Several team members, including Grigoryan’s father and son, were arrested but later released under court-imposed supervision. Their lawyers plan to appeal the ruling.
Observers also reported abuse of administrative resources by ruling Civil Contract party candidate Sarik Minasyan, claiming that public sector employees were mobilized for his campaign rallies in violation of election laws.
In Parakar, four political forces are vying for the municipal council seats. The town has 20,967 eligible voters and 16 polling stations.
The elections will be monitored by 347 observers from five NGOs, with Hayakve, the largest mission, deploying 186 observers. Additionally, 38 media outlets have registered around 300 journalists, cameramen and photographers to cover the elections.