Հայաստանում անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում առկա են մի շարք խնդիրներ. Հատուկ զեկույց
Մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտադիտարկման արդյունքներն արձանագրում են, որ Հայաստանի Հանրապետությունում անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում առկա են մի շարք խնդիրներ, որոնց լուծմանն ուղղված արդյունավետ մեխանիզմները բացակայում են։
Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը և միջոցառումների ձեռնարկման անհրաժեշտությունը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է «Անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետությունում առկա համակարգային խնդիրների վերաբերյալ» վերտառությամբ արտահերթ զեկույցը։
Այն ընդգրկում է Պաշտպանի՝ 2024 թվականի ընթացքում իրականացրած մշտադիտարկման արդյունքները, արձանագրված խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկությունները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խիստ կարևորում է, որ պետությունը ձեռնարկի անհետաձգելի միջոցառումներ՝ երաշխավորելու յուրաքանչյուր անձի՝ միջազգային և ներպետական իրավական չափորոշիչներին համապատասխան անձնական տվյալների պաշտպանության իրացումը։

Special report reveals issues in personal data protection in Armenia
The human rights defender's monitoring has revealed several issues in personal data protection in Armenia, highlighting the absence of effective mechanisms for their resolution.
Recognizing the importance of the issue and the need for immediate action, Human Rights Defender Anahit Manasyan has released a special report titled "Systemic Issues in Personal Data Protection in the Republic of Armenia”.
The report includes findings from the ombudsperson’s monitoring efforts in 2024, outlining key issues and offering recommendations for their resolution.
“The Human Rights Defender highlights the urgent need for the government to take immediate measures to guarantee the protection of personal data in line with international and domestic legal standards,” her office said.