Անցողիկ շեմը չհաղթահարած ուժերի ձայներն ուղղակի փոշիանում են. Գոհար Մելոյան
Նախօրեին Գյումրիում տեղի ունեցած ավագանու արտահերթ ընտրությունների քվարկության նախնական արդյունքների համաձայն, ոչ պաշտոնական տվյալներով, անցողիկ շեմը 9 քաղաքական ուժից հաղթահարել է 5-ը։ Ստացած քվեներով, Գյումրիի ավագանու մանդատները, ոչ պաշտոնական տվյալներով, կբախշվեն հետևյալ կերպ.
«Քաղաքացիական պայմանագիր», քաղաքապետի թեկնածու Սարիկ Մինասյան - 14 մանդատ
«Հայաստանի կոմունիստական կուսակցություն», քաղաքապետի թեկնածու Վարդան Ղուկասյան – 8 մանդատ
«Մեր քաղաքը», քաղաքապետի թեկնածու Մարտուն Գրիգորյան - 6 մադնատ
«Իմ հզոր համայնք», քաղաքապետի թեկնածու Ռուբեն Մխիթարյան - 3 մանդատ
«Մայր Հայաստան», քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյան - 2 մանդատ
Հիշեցնենք, որ անցողիկ շեմը կուսակցության դեպքում 4% է, իսկ կուսակցությունների դաշինքի դեպքում` 6%։
Panorama.am-ը Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնի տնօրեն Գոհար Մելոյանից հետաքրքրվեց, թե ինչպե՞ս է բաշխվելու մոտ 14 տոկոս ձայները, որոնք ստացել են շեմը չհաղթահարած քաղաքական ուժերը։
«Այս պարագայում ձայներն ուղղակի փոշիանում են։ Ոչինչ տեղի չի ունենում։ Անընդհատ մոլորություն է, որ այդ ձայները տարբեր ուժերի մեջ բաշխվելու են, կարող են օգտագործվել։ Այն նույն մտավախություններն ու տրամադրվածությունը 2021 թվականի համապետական ընտրությունների ժամանակ կային, քանի որ բավականին մեծ թիվ կազմեց այն ուժերի ձայների քանակը, որոնք չհատեցին նախատեսված նվազագույն շեմը, որպեսզի անցնեն օրենսդիր մարմին ու ահռելի քանակի փոշիացում ունեցանք։
Մեծ ցավով եմ տանում այս թվաքանակը, որովհետև եթե 14 տոկոսն էլ վերածենք թվերի, բավականին մեծաքանակ ձայն է, իսկ յուրաքանչյուրը մարդու տված քվեն է որևէ ուժի օգտին։
Մենք ունենք այն պատկերը, որ արդեն ունենք շեմը հատած ուժերի հետ կապված, նրանք իրենց ստացած տոկոսներով, իրենց ձայներին համահունչ մանդատներ կստանան։ Մնացած բոլոր ուժերի ձայների հետ, որոնք չեն հատել շեմը, որևէ բան չի լինելու։ Փոշիանալու են, եթե որևէ ուժ չբողոքարկի արդյունքները, փոփոխություններ չլինեն։
Բայց, ինչպես տեսանք, Նիկոլ Փաշինյանն էլ է արդեն ընդունել արդյունքները, որևէ ընդդիմադիր ուժ այս պահի դրությամբ չի բարձրաձայնել բողոքարկման հետ կապված»,- մանրամասնեց Գոհար Մելոյանը։
Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնը «Հայաքվե» նախաձեռնության հետ համատեղ ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն է իրականացրել։
«Մի քանի օրվա մեջ մեր զեկույցը կկազմենք, որովհետև քվեարկության ընթացքում խախտումները մեծաքանակ էին, պարբերականությունն էլ բավականին հաճախակի։
Իհարկե, մեր զեկույցը ևս, քանակական առումով, լինելու է որոշման համար առարկա՝ ինչ-որ տեղերում վերահաշվարկի, արդյունքներն անվավեր ճանաչելու որոշումներ կընդունվե՞ն։ Ըստ դրա, վերջնական կհասկանանք։
Սա նախնական արդյունք է։ Բոլոր կողմերի բողոքարկումների, զեկույցների մուտքագրման արդյունքում նոր ընտրատարածքային հանձնաժողովը պետք է վերջնական որոշում ընդունի ընտրության արդյունքն ընդունելու, անվավեր ճանաչելու, որոշ տեղամասերում վերաքվեարկություն նշանակելու կամ արդյունքներն անվավեր ճանաչելու մասին։ Ըստ դրա էլ, հաջորդիվ քայլեր կնախաձեռնվեն։
Եթե այս պահի դրությամբ այս պատկերը մնում է անփոփոխ, ԿԸՀ-ն որոշում է կայացնում, ավագանու մոտակա նիստը կայանալու է ապրիլի 16-ին»,- ասաց Գոհար Մելոյանը։
Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնը ձևավորվել է 2019 թվականին՝ իր գործունեության առաջնային նպատակ հռչակելով ժողովրդավարության հաստատումը, իրավունքի գերակայության ամրագրումը, պառլամենտարիզմի զարգացումը, մարդկանց իրազեկվածության ու իրավագիտակցության բարձրացումը, մարդու անձնական, քաղաքական, սոցիատնտեսական իրավունքների իրականացման երաշխավորումը Հայաստանի Հանրապետությունում։
ՊԶՄԿ-ն նաև իրականացնում է դիտորդական առաքելություն ընտրական գործընթացներում, որի համատեքստում կազմակերպում է դասընթացներ և վերապատրաստում դիտորդների։

Гоар Мелоян: Голоса, полученные не преодолевшими проходной порог политическими силами, просто пропадают
13:44 31/03/2025
30 марта в общине Гюмри Ширакской области Армении прошли выборы в Совет старейшин. Согласно предварительным данным голосования, из участвующих в выборах 9 политических сил проходной порог преодолели 5 – партия власти «Гражданский договор», Компартия Армении, блок «Мать Армения»,  блок «Наш город» и партия «Моя сильная община».
По предварительным данным, мандаты в Совете старейшин Гюмри распределятся следующим образом:
1.партия  «Гражданский договор» (кандидат в мэры – Сарик Минасян) – 14 мандатов,
2. Коммунистическая партия Армении (кандидат в мэры – Вардан Гукасян) – 8 мандатов,
3. блок «Наш город» (кандидат в мэры – Мартун Григорян) – 6 мандатов,
4. партия «Моя сильная община» (кандидат в мэры – Рубен Мхитарян) – 3 мандата,
5. блок «Мать Армения» (кандидат в мэры – Карен Симонян) – 2 мандата.
Проходной порог для политических партий составляет 4%, для блоков – 6%.
Информационно-аналитический портал Panorama.am обратился к директору Международного центра развития парламентаризма Гоар Мелоян с вопросом о том, как будут распределены около 14% голосов, полученных политическими силами, не преодолевшими порог.
«В данном случае эти голоса просто пропадают. Ничего не происходит. Существует заблуждение, будто эти голоса могут быть перераспределены между различными силами, могут быть использованы. Те же опасения наблюдались во время общереспубликанских выборов 2021 года, когда значительное количество голосов получили партии, не преодолевшие установленный минимальный порог для прохождения в законодательный орган», – сказала она.
«С большим сожалением воспринимаю эту ситуацию, поскольку, если 14% перевести в цифры, получается весьма значительное количество голосов, каждый из которых – волеизъявление конкретного человека в пользу той или иной политической силы», – добавила Мелоян.
«На данный момент у нас уже есть картина относительно политических сил, преодолевших порог: они получат мандаты в Совете старейшин в соответствии с процентом набранных голосов. Что касается голосов, отданных за остальные политические силы, не преодолевшие порог, то с ними ничего не произойдет – эти голоса просто пропадают, если только какие-либо политические силы не обжалуют результаты и не произойдут изменения.
Однако, как мы видим, Никол Пашинян также уже признал результаты выборов, на данный момент ни одна оппозиционная сила тоже не заявила о намерении их оспаривать», – пояснила Гоар Мелоян.
Международный центр развития парламентаризма совместно с инициативой «Айакве» осуществлял наблюдательскую миссию в ходе выборов.
«В ближайшие несколько дней мы подготовим отчет, поскольку нарушений во время голосования было множество, высокой была и их частота.
Разумеется, наш отчет, в количественном отношении, также станет основанием для принятия решений о том, будет ли проведен пересчет голосов на отдельных участках, будут ли признаны некоторые результаты голосования недействительными», – указала Мелоян.
«Сейчас это лишь предварительные итоги. После поступления всех жалоб и отчетов окружная избирательная комиссия должна принять окончательное решение: утвердить ли результаты выборов, признать ли их недействительными, назначить ли повторное голосование на отдельных избирательных участках или аннулировать там результаты. В зависимости от этого будут предприняты дальнейшие шаги.
Если имеющаяся на данный момент ситуация останется неизменной, Центральная избирательная комиссия примет решение, и ближайшее заседание Совета состоится 16 апреля», – заявила Гоар Мелоян.