Վայր եմ դնում ԱԺ պատգամավորի մանդատս. Վիլեն Գաբրիելյան
ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը, որ Գյումրիում անսթափ վիճակում հայհոյել էր լրագրողներին, հայտարարություն է տարածել.
«Հարգելի հայրենակիցներ, ունեմ հստակ համոզմունք, որ քաղաքական գործընթացներում առանցքային դեր ունի քաղաքական պատասխանատվություն կրելու մշակույթը, իսկ դրա համար էլ համապատասխան կամք ու վճռականություն է պետք, որը ես միշտ տիրապետել եմ:
Անցած կիրակի Գյումրի քաղաքում իմ մասնակցությամբ այսպես ասած միջադեպերը համարում եմ ոչ վայել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի պատգամավորի վարքին: ԱԺ պատգամավորն իր առաքելությունում պարտավոր է չդրսևորել անհարկի վարքագիծ:
Ըստ այդմ՝ բոլորիցդ հրապարակային հայցում եմ ներողություն և պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ վայր եմ դնում ԱԺ պատգամավորի մանդատս: Դիմումը այսօր սահմանված կարգով կհանձնեմ ԱԺ աշխատակազմ:
Միաժամանակ հայտնում եմ, որ այս պահից սկսած ինքնաառաջադրվում եմ, որպես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջիկա վարչության ընտրություններում՝ վարչության անդամի թեկնածու, քանզի ինձ համար միանշանակ է, որ մեր կուսակցությունը ունի լրջագույն առողջացման և կերպարանափոխման կարիք:

Вилен Габриелян заявил о сложении мандата
Депутат Национального Собрания Армении от фракции правящей партии «Гражданский договор» Вилен Габриелян, который 30 марта в Гюмри, находясь под воздействием алкоголя, вступил в перебранку с журналистами, сегодня выступил с заявлением:
«Уважаемые соотечественники, у меня есть четкое убеждение, что культура несения политической ответственности играет ключевую роль в политических процессах, а для этого нужны соответствующая воля и решимость, которыми я всегда обладал.
Считаю так называемые инциденты с моим участием, произошедшие в городе Гюмри в прошлое воскресенье, 30 марта, недостойными поведения депутата Национального Собрания Республики Армения. Депутат Национального Собрания при исполнении своей миссии обязан не допускать неподобающего поведения.
Так, я публично извиняюсь перед всеми вами и официально заявляю о сложении мандата депутата Национального Собрания. Соответствующее заявление в установленном порядке сегодня передам в аппарат НС.
Одновременно сообщаю, что с этого момента выдвигаю свою кандидатуру на пост члена правления на предстоящих выборах в правление партии «Гражданский договор», поскольку для меня однозначно, что наша партия нуждается в серьезнейшем оздоровлении и трансформации.
Как говорит Севак (армянский поэт Паруйр Севак. – Ред.), «ради завтрашней правды победы я сегодня пусть буду не прав».