Ալեն Սիմոնյանը Վիլեն Գաբրիելյանի մասին հայտարարություն է տարածել
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը  հայտարարություն է տարածել ԱԺ պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի հրաժարականի դիմումի մասին.
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը  2025 թվականի ապրիլի 1-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»։

Ален Симонян выступил с заявлением касательно Вилена Габриеляна
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян выступил с заявлением в связи с прошением об отставке депутата НС Вилена Габриеляна.
В заявлении, текст которого приводит пресс-служба парламента, говорится:
«В соответствии со ст.155.1 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания» депутат НС Вилен Габриелян 1 апреля 2025 г. представил прошение об отставке.
Согласно ст.155.2 Конституционного закона «Регламент НС», если после опубликования прошения об отставке депутат в течение одной недели письменно отзывает его, то Председатель НС выступает об этом с заявлением; если же не отзывает прошение об отставке, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывает и оглашает Председатель НС. С опубликованием протокола отставка считается принятой».