Մարտուն Գրիգորյան. «Մեր քաղաքը›› կտա անհրաժեշտ քանակությամբ քվե Վարդան Ղուկասյանին՝ առանց որևէ պաշտոնի, ակնկալիքի
«Հարգելի գյումրեցիներ, շնորհակալ ենք Գյումրու ավագանու ընտրություններին ձեր մասնակցության համար, նախորդ օրերին ինձ ջերմ ու առանձնահատուկ ընդունելության, թիմիս աջակցելու և ‹‹Մեր քաղաքը›› դաշինքին ընտրելու համար»,-քիչ առաջ նման հայտարարությամբ հանդես եկավ «Մեր քաղաքը» դաշինքի կողմից Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու առաջադրված Մարտուն Գրիգորյանը։
«Դուք տեսաք, թե ինչ կատարվեց և շարունակում է կատարվել իմ ընտանիքի անդամների և թիմակիցներիս շրջանում։ Իշխանությունը դիմեց բոլոր անհնար ու հնարավոր միջոցներին, մանիպուլյացիաներին, օրինական ու անօրինական գործողություններին, փորձելով՝ ինձ հոգեբանորեն ճնշել, թիմիս՝ ձերբակալել և քրեական հետապնդումների ենթարկել։
Եվ դա շարունակվում է մինչ այս պահը։
Բայց դրա մասին կխոսեմ ավելի ուշ։
Սիրելի գյումրեցիներ ու հայրենակիցներ, ես լավ գիտեմ ու հասկանում եմ՝ այս օրերին ամբողջ Գյումրին և հանրապետությունը լարված սպասում են իմ որոշմանը, որից կախված է Գյումրու և երկրում հետագա զարգացումներն ու տրամադրությունները։
Ես իմ անցած ճանապարհի ընթացքում ապացուցել եմ, որ ինձ համար մեր երկրի, մեր քաղաքի ու մեր գյումրեցիների ընդհանուր շահը գերադասել եմ անձնական շահերից և մոտեցումներից։
Այսօր ես կայացրել եմ իմ որոշումը, որն իմ քաղաքական անցած ճանապարհի ամենաբարդագույն ու ծանր որոշումն է եղել, որի մասին շատ երկար եմ մտածել ու մեծ դժվարությամբ եմ եկել դրան։
Քարոզարշավի ընթացքում ես բացահայտ ասել եմ և միակն եմ եղել, որ խոսել եմ ինչ է լինելու ընտրություններից հետո, եթե քաղաքապետ ընտրվի Վարդան Ղուկասյանը։ Մնում եմ նույն համոզմունքին, որ նա ամենախոցելի թեկնածուն է` քրեական գործերով պայմանավորված։
Թե ի՞նչ կլինի հետո ու ինչպես կվարվեն տվյալ մարդու հետ՝ լավ հիշեք այս օրը։ Գյումրին կտանե՞ն Վանաձորի ճանապարհով, թե ոչ՝ տա Աստված, որ սխալված լինեմ։
Այս վտանգների մասին այս ընթացքում ուղիղ կամ միջնորդավորված խոսել եմ, հատուկ զգուշացրել եմ մյուս թեկնածուներին, մասնավորաբար, Ռուբեն Մխիթարյանին ու Կարեն Սիմոնյանին։
Այս երկու թիմերը շատ լավ գիտենալով այս մասին՝ անհասականալի շտապողականությամբ հայտարարեցին իրենց քայլերի և տվյալ թեկնածուին սատարելու մասին, որով անհնարին դարձրեցին քննարկելու այլընտրանքային, քիչ խոցելի տարբերակ գտնելու ճանապարհը։
Իմ դիրքորոշմամբ, օրինակ՝ Ռուբենին կամ Կարենին կարող էինք ընտրել քաղաքապետ՝ 4 թեկնածուներիս համատեղ քննարկման և համագործակցության արդյուքնում։ Եվ սա կդառնար ամբողջական իշխանական համակարգի փլուզման իրական մեկնարկը։
Իրենց որոշումով պայմանավորված ունենք այս իրավիճակը, որի մասին խոսելն էլի ուշ չէ։
Սիրելի գյումրեցիներ ու հատկապես շուրջ 7400 ինձ ընտրողներ, դուք քվեարկեցիք իմ օգտին նաև այն սկզբունքով, որ ներկա իշխանությունը չվերարտադրվի Գյումրիում և բոլորս այդ գաղափարախոսությամբ էինք այս պայքարի մեջ։
Ու մենք բոլորս միասին հասանք դրան, որի համար շնորհավորում եմ բոլորիս։ ՔՊ-ն Գյումրիում այլևս իշխանություն չէ։
Սիրելի ազգականներ, ընկերներ, թիմակիցներ, գյումրեցիներ, դուք իմ կողքին կանգնեցիք, որ նախկին բարքերը չվերադառնային քաղաք։ Գիտենալով իմ սկզբունքներն ու հստակ, ընդգծված կարմիր գծերը, որ այդ բարքերին միշտ դեմ եմ եղել ու ժամանակին իմ շնորհիվ է քաղաքն ազատվել այդ ամենից։ Իսկ հիմա այս երկու թիմերի շտապողականության ու իրենց կայացրած որոշման պատճառով ես ստիպված եմ կայացնել մի այնպիսի որոշում, որին սկզբունքորեն դեմ ենք եղել բոլորս։
Ես ներողություն եմ խնդրում բոլոր իմ ընտրողներից, ազգականներից, ընկերներից ու սատարողներից, բայց և վստահ ասում եմ, որ երկրիս՝ պետության և պետականության, Գյումրուս և գյումրեցիներիս շահի ու անվտանգության դեմ ստորադասում եմ իմ անձնական հարցերն ու մոտեցումները և անում եմ այս քայլը ժողովրդի պահանջով։ Համոզված եմ, որ կհասկանաք ու կաջակցեք իմ որոշմանը։
Բոլորդ համոզվեցիք՝ իրար միացած, իրար հետ համագործակցող քաղաքական ուժերը առանց իմ և ‹‹Մեր քաղաքը›› դաշինքի որոշման ոչ մի բան չեն կարողանալու անել Գյումրիում և ամեն ինչ, հետայսու էլ, կախված է լինելու ‹‹Մեր քաղաքը›› դաշինքի քվեարկություններից։
Եվ այսպես, ‹‹Մեր քաղաքը›› դաշինքը հայտարարում է, որ կտա անհրաժեշտ քանակությամբ քվե՝ մյուս երկու ուժերի կողմից սատարվող թեկնածու Վարդան Ղուկասյանին՝ առանց որևէ պաշտոնի, ակնկալիքի և որևէ պայմանավորվածության։
Եվ հետագա ամբողջ պատասխանատվությունը՝ քաղաքի հետագա ճակատագիրը՝ ՔՊ-ին տալու, չտալու մասով, այսուհետ թեև վերցնում են իրենց վրա երեք ուժերը՝ Վարդան Ղուկասյանի գլխավորությամբ, այնուամենայնիվ, բոլորդ էլ գիտեք՝ ես ձեռքերս ծալած չեմ նստելու և շարունակելու եմ անել ամեն ինչ, որ ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չունենա։
Իսկ ‹‹Մեր քաղաքը›› դաշինքը գյումրեցիների հետ միասին ամեն ինչ կանի, որպեսզի ապրենք այն քաղաքում, որին արժանի ենք։
Հարգելի լրատվամիջոցներ, քաղաքական գործիչներ, քաղաքական վերլուծաբաններ, բլոգերներ, քաղաքական կուսակցություններ, տերեր և ծառաներ, այսուհետ բոլորդ լավ իմացեք՝ Մարտուն Գրիգորյանն իր ողջ կյանքի ընթացքում որոշումներ կայացրել է ինքնուրույն և առանց շտապողականության և որևէ քաղաքական ուժ կապ չունի ու չի կարող ազդել իմ կայացրած որոշումների վրա։
Հարգանքով՝ Մարտուն Գրիգորյան»։
Հիշեցնենք, որ ըստ նախնական հաշվարկի, Գյումրիի ավագանու մանդատները կբախշվեն հետևյալ կերպ
«Քաղաքացիական պայմանագիր» Սարիկ Մինասյան - 14 մանդատ
«Հայաստանի կոմունիստական կուսակցություն», Վարդան Ղուկասյան – 8 մանդատ
«Մեր քաղաքը», Մարտուն Գրիգորյան - 6 մադնատ
«Իմ հզոր համայնք», Ռուբեն Մխիթարյան - 3 մանդատ
«Մայր Հայաստան», Կարեն Սիմոնյան - 2 մանդատ։
Հիշեցնենք, որ Գյումրի համայնքի ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին։ Գյումրի համայնքի ավագանին ունի 33 մանդատ:
Համայնքի ղեկավար է ընտրվում այն թեկնածուն, որն ստանում է ավագանու անդամների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությունը՝ 17 ձայն։

Мартун Григорян: Блок «Наш город» предоставит необходимое количество голосов кандидату в мэры Гюмри Вардану Гукасяну
16:02 04/04/2025
Участвовавший в состоявшихся 30 марта выборах в Совет старейшин города Гюмри Ширакской области Армении блок «Наш город» (в него входят партии «Единая Армения» и «Отечество») предоставит необходимое количество голосов для избрания Вардана Гукасяна (Компартия Армении) на пост мэра города. Об этом заявил возглавлявший список блока «Наш город» Мартун Григорян.
«Блок „Наш город” заявляет, что предоставит необходимое количество голосов кандидату Вардану Гукасяну, которого поддерживают две другие силы, без каких-либо договоренностей и не ожидая взамен ничего, в том числе должности», – отметил он.
Напомним, по предварительным данным, мандаты в совете старейшин Гюмри распределятся следующим образом:
Ранее  лидер блока «Мать Армения» Андраник Теванян и возглавлявший список партии «Моя сильная община» на выборах в Совет старейшин Гюмри Рубен Мхитарян заявили о готовности поддержать кандидатуру Вардана Гукасяна.
«Дорогие гюмрийцы!
Благодарны за ваше участие в выборах в Совет старейшин Гюмри, за теплый и особенный прием, оказанный мне в предыдущие дни дни, за поддержку моей команды и за то, что отдали свой голос за блок „Наш город”.
Вы стали свидетелями того, что произошло  и продолжает происходить – с членами моей семьи и соратниками. Власти прибегли ко всем возможным и невозможным методам, манипуляциям, законным и незаконным действиям, пытаясь оказать психологическое давление на меня, на мою команду – задержаниями и уголовным преследованием.
И все это продолжается до сих пор.
Но об этом – позже.
Дорогие гюмрийцы и соотечественники, я прекрасно знаю и понимаю: в эти дни весь Гюмри и вся республика с напряжением ждут моего решения – решения, от которого зависят дальнейшие события и настроения как в Гюмри, так и в стране.
На протяжении всего пройденного мной пути я доказывал, что общие интересы нашей страны, нашего и наших гюмрийцев для меня всегда были превыше личных интересов и подходов.
Сегодня я принял свое решение – самое сложное и трудное на моем политическом пути. Я долго размышлял и пришел к нему с огромным трудом», – написал Мартун Григорян.
«Во время предвыборной кампании я открыто заявлял и был единственным, кто говорил о том, что произойдет после выборов, если мэром будет избран Вардан Гукасян. По-прежнему убежден в том, что он является наиболее уязвимым кандидатом, в связи с уголовными делами.
Что будет дальше и как они поступят с этим человеком? Запомните этот день. Поведут Гюмри по пути Ванадзора или нет? Дай Бог, чтобы я ошибался.
Об этих угрозах я говорил все это время – прямо или опосредованно, специально предупреждал других кандидатов, в частности, Рубена Мхитаряна и Карен Симоняна.
Прекрасно зная это, упомянутые две команды с непонятной поспешностью заявили о своих шагах и поддержке данного кандидата, тем самым сделав невозможным обсуждение касательно  поиска альтернативного, менее уязвимого варианта.
На мой взгляд, например, мы могли избрать мэром Рубена или Карена – в результате совместного обсуждения и сотрудничества 4 кандидатов. И это стало бы реальным стартом развала системы власти.  В связи с их решением у нас сложилась ситуация, говорить о которой еще не поздно.
Дорогие гюмрийцы, и особенно около 7400 человек, которые проголосовали за меня, в том числе по принципу не допущения репродукции нынешней власти в Гюмри, мы все вступили в эту борьбу с этой идеологией.
И мы все вместе добились этого, с чем всех нас и поздравляю. В Гюмри партия „Гражданский договор” больше не у власти», – отметил он.
«Таким образом, блок „Наш город” заявляет, что отдаст необходимое количество голосов кандидату Вардану Гукасяну, которого поддерживают две другие силы, без какой-либо должности, ожиданий и без каких-либо договоренностей.
И хотя всю дальнейшую ответственность – в плане того, отдавать ли дальнейшую судьбу города в руки ГД – впредь берут на себя три силы во главе с Варданом Гукасяном, тем не менее, вы все знаете, что я не буду сидеть сложа руки и продолжу делать все, чтобы у ГД не было мэра в Гюмри.
А блок „Наш город” совместно с жителями Гюмри сделает все возможное, чтобы мы жили в городе, которого достойны», – подчеркнул Мартун Григорян.