Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ելույթներ կունենա Սաուդյան Արաբիայում, Օմանում և ԱՄԷ-ում
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մշտական և սպասված հյուր է Մերձավոր Արևելքում։ Տարբեր երկրներում նվագախումբը պարբերաբար ներկայացնում է հայ կատարողական արվեստը և հանդես է գալիս համերգային յուրատեսակ ծրագրերով։ Այս անգամ նվագախումբը մեկնել է Սաուդյան Արաբիայի Դհահրան քաղաք։
«Ithra» թատրոնում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և Երևանի պետական կամերային երգչախումբն առաջին անգամ կներկայացնեն «Game on» համերգային ծրագիրը, որի ընթացքում կհնչեն համակարգչային հայտնի խաղերի համար գրված մեղեդիները՝ փոխադրված սիմֆոնիկ նվագախմբի և երգչախմբի համար։
Ինչպես նշում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը, «Game on»-ը բավականին բարդ ծրագիր է նվագախմբի համար։ Համերգային երեկոն կզուգորդվի նորարարական լուծումներով, էկրանին ցուցադրվելիք պատկերներով։
Այնուհետև նվագախումբը կմեկնի Օմանի Սուլթանության մայրաքաղաք Մասկատ։ Մասկատի Արքայական օպերային թատրոնում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն ապրիլի 10-ին և 11-ին հանդես կգա երկու համերգով՝ ներկայացնելով «Հարրի Փոթերը և փիլիսոփայական քարը» հանրահայտ ֆիլմի երաժշտությունը, որը հեղինակել է ամերիկացի հայտնի կոմպոզիտոր Ջոն Ուիլյամսը։ Այս համերգները նույնպես կուղեկցվեն տեսանյութերով։
Նվագախմբից հայտնում են, որ բոլոր համերգների տոմսերը վաղուց սպառվել են։
Ապրիլի 22-28-ն էլ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ելույթ կունենա «Classical Violin Olympus» միջազգային մրցույթում։

Государственный симфонический оркестр Армении выступит с концертами в Саудовской Аравии, Омане и ОАЭ
14:43 04/04/2025
Государственный симфонический оркестр Армении - частый гость на Ближнем Востоке. Оркестр представляет армянское исполнительское искусство в разных странах и выступает с различными концертными программами. На этот раз оркестр начнет свои гастроли в городе Дахран в Саудовской Аравии.
Государственный симфонический оркестр Армении и Ереванский государственный камерный хор впервые представят концертную программу Game on, в которой прозвучат мелодии, написанные для известных компьютерных игр, переложенные для исполнения симфонического оркестра и хора.
Директор Государственного симфонического оркестра Армении Саргис Балбабян отметил, что Game on - довольно сложная программа для оркестра. Концерт пройдет с инновационными решениями и изображениями, которые будут демонстрироваться на экране.
Затем оркестр отправится в Маскат, столицу султаната Оман. Оркестр даст два концерта в Королевском оперном театре в Маскате, 10 и 11 апреля, представив музыку из популярного фильма “Гарри Поттер и философский камень”, написанную известным американским композитором Джоном Уильямсом. Эти концерты также пройдут в сопровождении видеоматериалов.
Из оркестра сообщают, что билеты на все концерты уже распроданы.
С 22 по 28 апреля Государственный симфонический оркестр Армении будет в Объединенных Арабских Эмиратах и выступит на Международном конкурсе “Classical Violin Olympus”.