Հենրիխ Մխիթարյանն անկախ Հայաստանի ֆուտբոլի պատմության ուժեղագույն ֆուտբոլիստն է. Մելիքբեկյան
«Հենրիխ Մխիթարյանը հիմա գործող ֆուտբոլիստ է, բայց շատ մեծ ուրախությամբ կուզեի ու նաև ամեն ինչ կանեմ հետագայում, որ Հենրիխ Մխիթարյանի անունով ֆուտբոլի դպրոց լինի»,- ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերցիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը։
Նա նաև նշեց, որ Հենրիխ Մխիթարյանն անկախ Հայաստանի ֆուտբոլի պատմության ուժեղագույն ֆուտբոլիստն է, այստեղ ոչ մի այլ կարծիք լինել չի կարող։
Հիշեցնենք, որ Հենրիխ Մխիթարյանը Հայաստանի ազգայի հավաքականից հեռացել է 2022 թվականին՝ հենց Արմեն Մելիքբեկյանի՝ ՀՖՖ ղեկավարության օրոք։
Հարցին՝ ի՞նչ է արել ՀՖՖ-ն Հենրիխ Մխիթարյանի վերադարձի համար, ե՞րբ են վերջին անգամ խոսել Մխիթարյանի հետ, Մելիքբեկյանն ասաց. «Նախորդ մարզիչների կողմից փորձեր արվել են։ Մխիթարյանը հստակ պատասխանել է այդ հարցին։
2022 թվականին խոսել եմ իր հետ, 2023-ին մեր մարզիչն է անդրադարձել այդ հարցին։ Մխիթարյանը միշտ նույն պատասխանն է տվել և հանրայնորեն է այդ պատասխանը տվել»։

Меликбекян: Сделаю все, чтобы в будущем в Армении появилась спортшкола имени Генриха Мхитаряна
«Генрих Мхитарян все еще играет в профессиональный футбол. Конечно, я бы очень хотел и сделаю все, чтобы в будущем в Армении появилась спортшкола имени Генриха Мхитаряна», – заявил на пресс-конференции 9 апреля президент Федерации футбола Армении (ФФА) Армен Меликбекян.
По его словам, Мхитарян – сильнейший футболист в истории футбола независимой Армении, и здесь второго мнения быть не может.
Напомним, Генрих Мхитарян покинул сборную Армении в 2022 году, как раз во время пребывания Армена Меликбекяна на посту главы Федерации футбола Армении.
На вопрос о том, что предприняла Федерация футбола Армении для возвращения Генриха Мхитаряна и когда они в последний раз общались с футболистом, Меликбекян ответил: «Были попытки со стороны предыдущих тренеров национальной команды. Мхитарян четко ответил на этот вопрос.
Я говорил с ним в 2022 году, а тренер поднял этот вопрос в 2023 году. Мхитарян всегда давал один и тот же ответ, причем публично».