Ալեքսանդրա Գրիգորյանը՝ 2024 թ․ Եվրոպայի լավագույն երիտասարդ ծանրորդուհի
Հայաստանի ծանրամարտի կանանց հավաքականի անդամ Ալեքսանդրա Գրիգորյանը ճանաչվել է 2024 թվականի Եվրոպայի լավագույն երիտասարդ ծանրորդ: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի Ծանրամարտի ֆեդերացիան։
20-ամյա Ալեքսանդրա Գրիգորյանը 2024 թվականին Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում դարձել էր ոսկե մեդալակիր, իսկ աշխարհի առաջնությունում նվաճել էր բրոնզե մեդալ:
Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Վարազդատ Լալայանը և Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Ալեքսանդրա Գրիգորյանը հավակնում են Եվրոպայում 2024 թվականի լավագույնների՝ «Լավագույն կին ծանրորդ», «Լավագույն տղամարդ ծանրորդ» կոչումներին:
«Լավագույն կին ծանրորդ», «Լավագույն տղամարդ ծանրորդ» անվանակարգերում ընդգրկված են 10-ական մարզիկներ։
Լավագույնները հայտնին կդառնան և կստանան իրենց մրցանակները 2025 թվականի ապրիլի 12-ին Քիշնևում` Եվրոպայի առաջնության հանդիսավոր բացման ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ծանրամարտի կանանց և տղամարդկանց հավաքականներն ապրիլի 13-21-ը Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում կմասնակցեն Եվրոպայի առաջնությանը։

Александра Григорян признана лучшей молодой тяжелоатлеткой Европы 2024 года
Представительница женской сборной Армении по тяжелой атлетике Александра Григорян признана лучшей молодой тяжелоатлеткой Европы 2024 года. Об этом сообщила Федерация тяжелой атлетики Армении.
20-летняя Александра Григорян завоевала золотую медаль на чемпионате Европы 2024 года в Софии, столице Болгарии, и бронзовую медаль на чемпионате мира.
Ранее сообщалось, что серебряный призер Олимпийских игр, чемпион мира и Европы Вараздат Лалаян и чемпионка Европы, бронзовый призер чемпионата мира Александра Григорян претендуют на звания лучших тяжелоатлетов Европы 2024 года.
«Достижение выдающихся спортивных результатов требует упорного труда и жертв. Дополнительный способ почтить и отметить лучших спортсменов – это специальные награды», – указывается на сайте Европейской федерации тяжелой атлетики, где приводятся имена номинантов.
Европейская федерация тяжелой атлетики объявляет имена лучших сегодня, 12 апреля, во время торжественной церемонии открытия чемпионата Европы в Кишиневе (Молдова).