Սերգեյ Մելքոնյան. Հայ-իրանական հարաբերությունները նոր որակ են ձեռք բերում
Ապրիլի 10-ին ավարտվեցին հայ-իրանական համատեղ  երկօրյա զորավարժությունները։ Դրանք նախատեսում էին սահմանային անցակետերի վրա հիպոթետիկ ահաբեկչական խմբավորումների հարձակումները չեզոքացնելու գործողություններ։ Զորավարժությունների հիմնական նպատակը սահմանային անվտանգության ամրապնդումն է։
Վերլուծաբան, պատմական գիտությունների թեկնածու Սերգեյ Մելքոնյանն ընդգծում է  դրանց կարևորությունը՝ հաշվի առնելով, որ վերջին տարիներին առաջին անգամ էին զորավարժություններ անցկացվում։
«Սրանք Հայաստանի առաջին համատեղ զորավարժություններն են վերջին տարիներին։ Արդեն մի քանի տարի է, ինչ Երևանն անգամ ինքնուրույն վարժանքներ չի անցկացրել։ Ավելին, Ռուսաստանի հետ համատեղ զորավարժություններ չեն անցկացվել։ Ուստի կարելի է ասել, որ հայ-իրանական հարաբերությունները նոր որակ են ձեռք բերում։
Զորավարժությունները Երևանը և Թեհրանը դիտարկում են որպես պոտենցիալ էսկալացիա զսպելու գործիք: Հայ-ադրբեջանական սահմանին փոխհրաձգության մասին հաղորդագրությունների աճը, նույնիսկ առանց ապացույցների, խոսում է տարածաշրջանում լարված իրավիճակի մասին»,-նշումէ  վերլուծաբանը։
Սերգեյ Մելքոսնյանի խոսքով, նման զորավարժություններ անցկացնելով՝ Թեհրանը ցույց է տալիս, որ Հարավային Կովկասը շարունակում է կարևոր տեղ զբաղեցնել ազգային անվտանգության հարցերում, և որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից ռազմական ճնշում գործադրելու փորձերը լիովին չեն շեղում Իրանի ուշադրությունը այլ առաջնահերթություններից։
«Ինքնին փւշագրավ է զորավարժությունների ձևաչափը՝ հայկական զորքերը գտնվել են Հայաստանի տարածքում, իրանական զորքերը սահմանին մոտ են եղել, բայց Իրանի տարածքում։ Երևի Երևանը շահագրգռված չէ Հայաստանի տարածքում իրանական ռազմական ներկայությամբ, թեկուզ ժամանակավոր։ Զորավարժությունների մասշտաբների և ինտենսիվության ավելացումը կարող է առաջացնել ԱՄՆ-ի բացասական արձագանքը։ Կարևոր է հիշեցնել, որ 2024 թվականին Իրանը և Ադրբեջանը նմանատիպ ձևաչափով վարժանքներ են անցկացրել իրենց երկրների տարածքում։
Իրանցի պաշտոնյաները զորավարժությունների ընթացքում բազմիցս ընդգծել են տարածաշրջանային պետությունների տարածքային ամբողջականության պահպանման կարևորությունը։ Այսպիսով, զորավարժությունները կրում են ավելի շատ քաղաքական և խորհրդանշական բնույթ, քան ռազմական»,-ասել է Մելքոնյանը։

Сергей Мелконян: Армяно-иранские отношения приобретают новое качество
10 апреля 2025 года завершились военные учения между Арменией и Ираном, которые длились два дня. Они предусматривали действия по нейтрализации нападения условных террористических групп на пограничные контрольно-пропускные пункты. Главная цель учений — укрепление безопасности границ, напомнил научный сотрудник сектора кавказских исследований ИКСА РАН, кандидат исторических наук Сергей Мелконян в своем Telegram-канале.
«Это первые совместные учения Армении за последние годы. Ереван на протяжении нескольких лет не проводил даже самостоятельных учений. Более того, не проводились и совместные учения с Россией. Поэтому можно говорить о том, что армяно-иранские отношения приобретают новое качество.
Учения рассматриваются Ереваном и Тегераном как инструмент сдерживания потенциальной эскалации. Увеличивающееся количество сообщений о перестрелках на армяно-азербайджанской границе, даже не будучи подкрепленным доказательствами, свидетельствует о напряженной обстановке в регионе.
Проведением подобных учений Тегеран демонстрирует, что Южный Кавказ продолжает занимать важное место в вопросах обеспечения национальной безопасности, а также что попытки оказания военного давления со стороны США и Израиля полностью не отвлекают внимание Ирана от других приоритетов», - отметил он.
«Примечателен сам формат учений: армянские военные находились на территории Армении, иранские — в непосредственной близости к границе, но на территории Ирана. Возможно, в Ереване не заинтересованы в иранском военном присутствии на территории Армении, даже временном. Увеличение масштаба и интенсивности учений могло бы вызвать негативную реакцию со стороны США. Важно напомнить, что в 2024 г. Иран и Азербайджан провели учения аналогичного формата — на территории своих стран.
Иранские официальные лица во время учений многократно подчеркивали важность сохранения территориальной целостности государств региона. Таким образом, учения имеют, скорее, политический и символический характер, нежели военный», - подчеркнул он.