Սերգեյ Մելքոնյան. Հայ-իրանական հարաբերությունները նոր որակ են ձեռք բերում
Ապրիլի 10-ին ավարտվեցին հայ-իրանական համատեղ  երկօրյա զորավարժությունները։ Դրանք նախատեսում էին սահմանային անցակետերի վրա հիպոթետիկ ահաբեկչական խմբավորումների հարձակումները չեզոքացնելու գործողություններ։ Զորավարժությունների հիմնական նպատակը սահմանային անվտանգության ամրապնդումն է։
Վերլուծաբան, պատմական գիտությունների թեկնածու Սերգեյ Մելքոնյանն ընդգծում է  դրանց կարևորությունը՝ հաշվի առնելով, որ վերջին տարիներին առաջին անգամ էին զորավարժություններ անցկացվում։
«Սրանք Հայաստանի առաջին համատեղ զորավարժություններն են վերջին տարիներին։ Արդեն մի քանի տարի է, ինչ Երևանն անգամ ինքնուրույն վարժանքներ չի անցկացրել։ Ավելին, Ռուսաստանի հետ համատեղ զորավարժություններ չեն անցկացվել։ Ուստի կարելի է ասել, որ հայ-իրանական հարաբերությունները նոր որակ են ձեռք բերում։
Զորավարժությունները Երևանը և Թեհրանը դիտարկում են որպես պոտենցիալ էսկալացիա զսպելու գործիք: Հայ-ադրբեջանական սահմանին փոխհրաձգության մասին հաղորդագրությունների աճը, նույնիսկ առանց ապացույցների, խոսում է տարածաշրջանում լարված իրավիճակի մասին»,-նշումէ  վերլուծաբանը։
Սերգեյ Մելքոսնյանի խոսքով, նման զորավարժություններ անցկացնելով՝ Թեհրանը ցույց է տալիս, որ Հարավային Կովկասը շարունակում է կարևոր տեղ զբաղեցնել ազգային անվտանգության հարցերում, և որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից ռազմական ճնշում գործադրելու փորձերը լիովին չեն շեղում Իրանի ուշադրությունը այլ առաջնահերթություններից։
«Ինքնին փւշագրավ է զորավարժությունների ձևաչափը՝ հայկական զորքերը գտնվել են Հայաստանի տարածքում, իրանական զորքերը սահմանին մոտ են եղել, բայց Իրանի տարածքում։ Երևի Երևանը շահագրգռված չէ Հայաստանի տարածքում իրանական ռազմական ներկայությամբ, թեկուզ ժամանակավոր։ Զորավարժությունների մասշտաբների և ինտենսիվության ավելացումը կարող է առաջացնել ԱՄՆ-ի բացասական արձագանքը։ Կարևոր է հիշեցնել, որ 2024 թվականին Իրանը և Ադրբեջանը նմանատիպ ձևաչափով վարժանքներ են անցկացրել իրենց երկրների տարածքում։
Իրանցի պաշտոնյաները զորավարժությունների ընթացքում բազմիցս ընդգծել են տարածաշրջանային պետությունների տարածքային ամբողջականության պահպանման կարևորությունը։ Այսպիսով, զորավարժությունները կրում են ավելի շատ քաղաքական և խորհրդանշական բնույթ, քան ռազմական»,-ասել է Մելքոնյանը։

Armenia and Iran wrapped up joint military exercises on April 10, responding to simulated terrorist attacks on border checkpoints. The two-day drills were designed to enhance border security cooperation between the two countries.
In a social media post on Friday, Sergei Melkonian, a research fellow at the Applied Policy Research Institute of Armenia (APRI Armenia), praised the exercises, the first of their kind in recent years, as a key step forward in bilateral relations.
“These drills mark a new phase in Armenian-Iranian relations,” he stated.
Both Yerevan and Tehran view the exercises as a deterrent in the face of escalating tensions and frequent incidents of gunfire along the Armenia-Azerbaijan border. While limited in scale, the drills carry significant political symbolism, the analyst claimed.
Melkonian noted that the exercises were conducted entirely within the territories of each country, likely reflecting Armenia’s cautious stance on hosting Iranian troops. Large-scale military drills between Iran and Armenia could trigger a negative response from the United States.
“Tehran is signaling that the South Caucasus remains a priority for its national security. Despite pressure from the U.S. and Israel, Iran is not neglecting its other priorities,” he stated, pointing out that Iran held similar drills with Azerbaijan in 2024.
“Iranian officials repeatedly stressed the importance of preserving the territorial integrity of regional states during the exercises,” Melkonian added. “As such, the drills carry more political and symbolic significance rather than actual military weight.”