Արցախի Սարգսաշեն գյուղը՝ իր տներով, փողոցներով, պատմական շերտերով, գրեթե հիմնովին ոչնչացվել է
«Ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախի տարածքում «Ադրբեջանի Հանրապետության» կողմից վարվող պետական մակարդակի նպատակաուղղված և համակարգված քաղաքականությունը աճում է եկրաչափական պրոգրեսիայով։ Ծանր շինարարական և ռազմական տեխնիկայի կիրառմամբ օրեցօր ընդլայնվում են հայաթափված բնակավայրերի և թաղամասերի լիակատար ավերման ծավալները։ Այս քաղաքականության հիմնական նպատակն է՝ ոչ թե պարզապես վերացնել հայ բնակչության ֆիզիկական ներկայությունը, այլ ամբողջությամբ ջնջել նրա նյութական, մշակութային և պատմական ժառանգության հետքերը՝ Արցախը վերաձևելով որպես «ազատագրված» տարածք ադրբեջանական նարատիվի համաձայն։
Սույն քաղաքականության հերթական զոհն է դարձել Մարտունու շրջանի Սարգսաշեն գյուղը»,- ահազանգում է Հայկական լեռնաշխարհի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը։
Նա հայտնում է, որ արբանյակային լուսանկարների վերլուծությունը փաստում է, որ գյուղը, որը բռնազավթվել էր թուրք-ադրբեջանա-ահաբեկչական դաշինքի կողմից 2020 թ․ սանձազերծած պատերազմի ընթացքում, 2021 և 2024 թվականների տվյալներով կրում էր լայնածավալ ավերածություններ, իսկ 2025 թ․ արբանյակային պատկերները վկայում են ամբողջական և համակարգված ավերման մասին։ Սարգսաշենը՝ իր տներով, փողոցներով, պատմական շերտերով, գրեթե հիմնովին ոչնչացվել է։
«Սա մեկ օրինակ է Արցախի տարածքում իրականացվող պետական վանդալիզմի ընդհանուր ռազմավարությունից։ Տասնյակ գյուղեր և քաղաքներ կամ ամբողջությամբ, կամ` մասնակիորեն վերացվել են՝ նպատակ ունենալով մշակութային, պատմական և քաղաքակրթական ժառանգության լիակատար ջնջում։ Այդ վայրերի թվում են՝ Շուշիի շրջանի հերոսական Քարինտակը, Հադրութի շրջանի Մոխրենես, Մարիամաձոր, Ծամձոր, Թաղուտ-Թաղոտ, Առաքել համայնքն իր Ձորագյուղով։ Այս բոլոր բնակավայրերը ոչ միայն ֆիզիկապես են ոչնչացվում, այլ ջնջվում են նաև որպես մշակութային հիշողության կրողներ։
Այստեղ այլևս կասկածի տեղիք, որևէ եզր չկա. Արցախում կատարվում է ոչ միայն 21-րդ դարի, այլև մարդկության պատմության ամենախոշոր մշակութային ցեղասպանություններից մեկը։ Խոսքը զուտ մարդկային զոհերի կամ պատերազմի ավերածությունների մասին չէ։ Խոսքը համակարգված, ծրագրավորված մշակութային ու քաղաքակրթական վերացման մասին է, որը պետք է դիտարկվի որպես միջազգային իրավունքի խախտում և արժանանա համաշխարհային հանրության կոշտ արձագանքին»,- նշում է Հ.Ավանեովը։

Azerbaijan has almost completely destroyed the village of Sargsashen in Artsakh (Nagorno-Karabakh) as part of its state-sponsored policy to eraze all Armenian traces there, warns Hovik Avanesov, Cultural Ombudsman of the Armenian Highlands.
In a post on Facebook on Monday, Avanesov reported that the deliberate destruction of depopulated Armenian towns and villages is intensifying, carried out with heavy construction and military equipment.
“The latest victim of this strategy is the village of Sargsashen in the Martuni region,” he wrote. “While the village had already suffered significant damage between 2021 and 2024 following its occupation by the Turkish-Azerbaijani alliance during the 2020 war, satellite images from 2025 now reveal the complete and systematic erasure of the entire village. Its homes, streets, and historical layers have been almost completely reduced to rubble.”
Avanesov emphasized that Sargsashen is not an isolated case, but part of a wider policy of cultural eradication being carried out across Artsakh. He warned that dozens of other Armenian towns and villages have been similarly targeted, either partially or entirely destroyed, in an attempt to eliminate the cultural, historical and civilizational heritage of the Armenian people.
The other affected sites include the heroic village of Karin Tak in the Shushi region, as well as Mokhrenes, Mariamadzor, Tsamdzor and Taghut-Taghot in the Hadrut region, as well as the community of Arakel, including its Dzoragyugh settlement.
“There is no longer any room for doubt,” Avanesov stressed. “What is unfolding in Artsakh is one of the large-scale acts of cultural genocide not only in the 21st century, but in human history. This is not about the collateral damage of war, it is a deliberate, coordinated and systematic campaign of cultural and civilizational annihilation.”
He called on the international community to condemn Azerbaijan’s actions as gross violations of international law.