Արցախի Սարգսաշեն գյուղը՝ իր տներով, փողոցներով, պատմական շերտերով, գրեթե հիմնովին ոչնչացվել է
«Ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախի տարածքում «Ադրբեջանի Հանրապետության» կողմից վարվող պետական մակարդակի նպատակաուղղված և համակարգված քաղաքականությունը աճում է եկրաչափական պրոգրեսիայով։ Ծանր շինարարական և ռազմական տեխնիկայի կիրառմամբ օրեցօր ընդլայնվում են հայաթափված բնակավայրերի և թաղամասերի լիակատար ավերման ծավալները։ Այս քաղաքականության հիմնական նպատակն է՝ ոչ թե պարզապես վերացնել հայ բնակչության ֆիզիկական ներկայությունը, այլ ամբողջությամբ ջնջել նրա նյութական, մշակութային և պատմական ժառանգության հետքերը՝ Արցախը վերաձևելով որպես «ազատագրված» տարածք ադրբեջանական նարատիվի համաձայն։
Սույն քաղաքականության հերթական զոհն է դարձել Մարտունու շրջանի Սարգսաշեն գյուղը»,- ահազանգում է Հայկական լեռնաշխարհի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը։
Նա հայտնում է, որ արբանյակային լուսանկարների վերլուծությունը փաստում է, որ գյուղը, որը բռնազավթվել էր թուրք-ադրբեջանա-ահաբեկչական դաշինքի կողմից 2020 թ․ սանձազերծած պատերազմի ընթացքում, 2021 և 2024 թվականների տվյալներով կրում էր լայնածավալ ավերածություններ, իսկ 2025 թ․ արբանյակային պատկերները վկայում են ամբողջական և համակարգված ավերման մասին։ Սարգսաշենը՝ իր տներով, փողոցներով, պատմական շերտերով, գրեթե հիմնովին ոչնչացվել է։
«Սա մեկ օրինակ է Արցախի տարածքում իրականացվող պետական վանդալիզմի ընդհանուր ռազմավարությունից։ Տասնյակ գյուղեր և քաղաքներ կամ ամբողջությամբ, կամ` մասնակիորեն վերացվել են՝ նպատակ ունենալով մշակութային, պատմական և քաղաքակրթական ժառանգության լիակատար ջնջում։ Այդ վայրերի թվում են՝ Շուշիի շրջանի հերոսական Քարինտակը, Հադրութի շրջանի Մոխրենես, Մարիամաձոր, Ծամձոր, Թաղուտ-Թաղոտ, Առաքել համայնքն իր Ձորագյուղով։ Այս բոլոր բնակավայրերը ոչ միայն ֆիզիկապես են ոչնչացվում, այլ ջնջվում են նաև որպես մշակութային հիշողության կրողներ։
Այստեղ այլևս կասկածի տեղիք, որևէ եզր չկա. Արցախում կատարվում է ոչ միայն 21-րդ դարի, այլև մարդկության պատմության ամենախոշոր մշակութային ցեղասպանություններից մեկը։ Խոսքը զուտ մարդկային զոհերի կամ պատերազմի ավերածությունների մասին չէ։ Խոսքը համակարգված, ծրագրավորված մշակութային ու քաղաքակրթական վերացման մասին է, որը պետք է դիտարկվի որպես միջազգային իրավունքի խախտում և արժանանա համաշխարհային հանրության կոշտ արձագանքին»,- նշում է Հ.Ավանեովը։

Арцахский Саргсашен со своими домами, улицами и историческими слоями практически полностью уничтожен Азербайджаном
Проводимая «Азербайджанской Республикой» на государственном уровне целенаправленная и скоординированная политика на территории временно оккупированной Республики Арцах (НКР), разрастается в геометрической прогрессии, пишет на своей странице в Facebook омбудсмен по культурному наследию Армянского нагорья Овик Аванесов.
«С каждым днем увеличиваются масштабы тотального разрушения с применением тяжелой строительной и военной техники армянских населенных пунктов и кварталов, откуда было изгнано армянское население. Главной целью этой политики является не просто устранение физического присутствия армянского населения, а полное стирание следов его материального, культурного и исторического наследия, представление Арцаха как «освобожденной» территории – в соответствии с азербайджанским нарративом.
Очередной жертвой данной политики Баку стало село Саргсашен Мартунинского района Арцаха», – бьет тревогу Аванесов.
«Анализ спутниковых снимков показывает, что село, оккупированное в ходе развязанной турецко-азербайджанским террористическим тандемом в 2020 году войны, подверглось обширным разрушениям в 2021 и 2024 годах. А в 2025 году спутниковые снимки свидетельствуют о полном и систематизированном разрушении. Саргсашен со своими домами, улицами и историческими слоями практически полностью уничтожен.
Это один из примеров общей стратегии государственного вандализма, реализуемой на территории Арцаха. Десятки сел и городов были полностью или частично разрушены с целью полного уничтожения их культурного, исторического и цивилизационного наследия. В их числе – героический Каринтак в Шушинском районе, Мохренес, Мариамадзор, Цамдзор, Тахут-Тахот в Гадрутском районе, община Аракел с Дзорагюхом. Все эти населенные пункты не только физически уничтожаются, но и стираются как носители культурной памяти», – подчеркнул омбудсмен по культурному наследию Армянского нагорья.
«Здесь больше нет места сомнениям. В Арцахе совершаетсяодин из крупнейших культурных геноцидов – не только XXI века, но и всей истории человечества. Речь идет не только о человеческих жертвах или разрушениях вследствие войны. Речь идет о систематизированном, спланированном уничтожении культуры и цивилизации, что должно расцениваться как нарушение международного права и удостоиться жесткого ответа со стороны мирового сообщества», – отметил Аванесов.