Ալիևը բառացիորեն ասում է, որ Հայաստանում իշխանություն կարող է փոխվի. Անժելա Էլիբեգովա
44-օրյա ճակատամարտը տանուլ տված Հայաստանի գործող իշխանությունները կատարում են ադրբեջանական կողմի բոլոր պահանջները, որպեսզի ստանան «խաղաղություն» բառ պարունակող փաստաթուղթ՝ որպես 2026 թ. ընտրությունների ուղեգիր։ Չդադարող զիջումներն անվտանգային լուրջ մարտահրավերների առաջ են կանգնեցրել Հայաստանը։ Հայ ժողովրդի դեմ ծառացած այս մարտահրավերի շուրջ «Panorama-հարցազրույցների» տաղավարում իր դիտարկումները ներկայացրեց Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեգովան։
Հարցազրույցում հնչեցված թեզերի առաջին մասը՝ ստորև.
•Խոստացել էին, որ հասարակության կարծիքը պետք է հաշվի առնեին։ Հիմա եկել է հերթական փաստաթղթի ստրագրման պահը, էլի գաղտնի են պահում հասարակությունից, էլի գաղտնի բանակցություններ են գնում, էլի հասարակությունը տեղյակ չէ, թե ինչի մասին է խոսքը։
•Ադրբեջանական կողմն էլ ավելի հաճախ է խոսում այն մասին, որ տեսնում է Հայաստանի իշխանությունների լեգիտիմության խնդիր։ Իլհամ Ալիևը, ի դեպ, դրա մասին բառացիորեն խոսում է, որ Հայաստանում կարող է փոխվի իշխանությունը և իրենք չունեն վստահություն, որ այդ ստորագրված փաստաթղթերը, շարունակելու են գործել։
•Հայաստանի իշխանության և հասարակության դիրքորոշումները ծայրահեղ տարբեր են այդ հարցի շուրջ։ Եթե ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումը համընկնում է իրենց ադրբեջանացի սիրելի գործընկերների հետ, ապա հասարակությունը դրան կտրականապես դեմ է։ Եվ թշնամին էլ է այն տեսնում և այդ ռիսկերն էլ են նրանք տեսնում։ Այդ ամենը շատ լավ հասկանալով՝ ադրբեջանական կողմը փորձում է շատ արագ մաքսիմալ բան ստանալ այս ամենից։
•Նիկոլ Փաշինյանի շրջապատում անցկացված սոցհարցումները կարող է այլ բան են ցույց տալիս, բայց պետք է առնչվել իրականությանը։ Պետք է դադարել ապրել Հ1-ի Հայաստանում և առերեսվել նրա հետ, որ հասարակությունը չի ուզում, դեմ է այդ փոփոխություններին, դեմ է սեփական ազգային արժեքների, պետության այդ հենքերի հետևողական փլուզմանը, որն այս իշխանությունները տանում են արդեն 7 տարի շարունակ, շատ հետևողական ձևով։
•Եթե չի ստացվում, ապա պետք է գնաք տուն, եթե միտումնավոր եք փչացնում բոլորիս կյանքը՝ պետք է գնաք տուն, այս ամեն ինչին այլընտրանք չկա։ Պետք է գնաք ու գան մարդիկ, ովքեր կարողանում են և ուզում են անել այն։ Այն մարդիկ, որոնք հանգիստ են թողնում մեր սրբությունները, խորհրդանիշները, ազգային արժանապատվությունը և չեն փորձում այդ ամեն ինչը խոցել, վերացնել, ջնջել և անհասկանալի 0-ական կետերից ինչ-որ պրոցեսներ սկսել։
•Պրակտիկորեն բազմաթիվ անգամ մենք տեսել ենք, երբ ադրբեջանական կողմն այն չի անում, իսկ հայական կողմը շատ արագ իր վրա վերցրեց այդ ամեն ինչի կատարումը՝ թույլի, պարտվածի, նսեմացվածի դիրքերից, դրա համար ենք մենք արդեն 4 տարի շարունակ ասում, որ բանակցողը պետք է փոխվի։
•Մարդ որը կրում է այդ ամբողջ բեռը, նսեմացումն իր վրա, մարդ որը բանակցային սեղանի շուրջ գլուխը կախ է, ինքը չպետք է այս հարցրով զբաղվի, առհասարակ, նաև՝ անձերով պայմանավորված։ Մի կողմ թողնենք, որ չի հասկանում, կոմպետենտ չէ, 7 տավա ընթացքում այդպես էլ չսովորեց, չհասկացվա, չուզեց կրթվի... Ախր ընդունում էլ է, ասում է՝ 7 տարի նույն դասարանում եմ մնացել։

Following its defeat in the 44-day war, Armenia’s current government has been complying with all of Azerbaijan’s demands in hopes of securing a "peace agreement", which could be used as political leverage in the 2026 elections. However, the sweeping concessions have placed Armenia in the face of serious security challenges.
In an interview with Panorama.am on Thursday, Anzhela Elibegova, an expert on Azerbaijani affairs, shared her insights on national security risks and a growing disconnect between the government and the Armenian people.
Below are key takeaways from the interview:
• They promised to consider public opinion. Yet now, as another document is being prepared for signing, everything is again hidden from society. Secret negotiations are taking place and the public remains unaware of what is being discussed.
• The Azerbaijani authorities are increasingly questioning the legitimacy of Armenia’s current government. Ilham Aliyev has explicitly stated that a change of power is possible in Armenia and that Azerbaijan has no confidence that any signed agreements will remain valid.
• The stance of Armenia’s authorities is drastically different from that of the general public on this matter. While the Armenian authorities tend to be aligned with their "beloved" Azerbaijani counterparts, the public strongly opposes the current direction. Azerbaijan is exploiting this internal divide to extract maximum advantage from the current situation.
• The surveys conducted within Nikol Pashinyan’s circle may present a different picture, but the government must face reality. It’s time to stop living in the "Armenian Public TV bubble" and acknowledge that society rejects these changes. People oppose the systematic erosion of national identity and state foundations, which the government has pursued relentlessly for seven years.
• If the government cannot manage the situation, it must resign. If you are deliberately ruining the lives of all of us, you must leave, there is no other option. We need leaders who respect our sacred values, national dignity and heritage, and do not seek to erase everything and start from some vague ‘zero point.’
• Time and again, we’ve seen Azerbaijan avoid fulfilling its commitments, while Armenia rushes to meet every Azeri demand, negotiating from a position of weakness. This is why we have long insisted that the top negotiators must be replaced.
• Someone burdened by repeated failure, who negotiates with a bowed head, should not be at the helm, especially when even he acknowledges stagnation, having admitted, "I’ve remained in the same grade for seven years".