Ալիևը բառացիորեն ասում է, որ Հայաստանում իշխանություն կարող է փոխվի. Անժելա Էլիբեգովա
44-օրյա ճակատամարտը տանուլ տված Հայաստանի գործող իշխանությունները կատարում են ադրբեջանական կողմի բոլոր պահանջները, որպեսզի ստանան «խաղաղություն» բառ պարունակող փաստաթուղթ՝ որպես 2026 թ. ընտրությունների ուղեգիր։ Չդադարող զիջումներն անվտանգային լուրջ մարտահրավերների առաջ են կանգնեցրել Հայաստանը։ Հայ ժողովրդի դեմ ծառացած այս մարտահրավերի շուրջ «Panorama-հարցազրույցների» տաղավարում իր դիտարկումները ներկայացրեց Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեգովան։
Հարցազրույցում հնչեցված թեզերի առաջին մասը՝ ստորև.
•Խոստացել էին, որ հասարակության կարծիքը պետք է հաշվի առնեին։ Հիմա եկել է հերթական փաստաթղթի ստրագրման պահը, էլի գաղտնի են պահում հասարակությունից, էլի գաղտնի բանակցություններ են գնում, էլի հասարակությունը տեղյակ չէ, թե ինչի մասին է խոսքը։
•Ադրբեջանական կողմն էլ ավելի հաճախ է խոսում այն մասին, որ տեսնում է Հայաստանի իշխանությունների լեգիտիմության խնդիր։ Իլհամ Ալիևը, ի դեպ, դրա մասին բառացիորեն խոսում է, որ Հայաստանում կարող է փոխվի իշխանությունը և իրենք չունեն վստահություն, որ այդ ստորագրված փաստաթղթերը, շարունակելու են գործել։
•Հայաստանի իշխանության և հասարակության դիրքորոշումները ծայրահեղ տարբեր են այդ հարցի շուրջ։ Եթե ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումը համընկնում է իրենց ադրբեջանացի սիրելի գործընկերների հետ, ապա հասարակությունը դրան կտրականապես դեմ է։ Եվ թշնամին էլ է այն տեսնում և այդ ռիսկերն էլ են նրանք տեսնում։ Այդ ամենը շատ լավ հասկանալով՝ ադրբեջանական կողմը փորձում է շատ արագ մաքսիմալ բան ստանալ այս ամենից։
•Նիկոլ Փաշինյանի շրջապատում անցկացված սոցհարցումները կարող է այլ բան են ցույց տալիս, բայց պետք է առնչվել իրականությանը։ Պետք է դադարել ապրել Հ1-ի Հայաստանում և առերեսվել նրա հետ, որ հասարակությունը չի ուզում, դեմ է այդ փոփոխություններին, դեմ է սեփական ազգային արժեքների, պետության այդ հենքերի հետևողական փլուզմանը, որն այս իշխանությունները տանում են արդեն 7 տարի շարունակ, շատ հետևողական ձևով։
•Եթե չի ստացվում, ապա պետք է գնաք տուն, եթե միտումնավոր եք փչացնում բոլորիս կյանքը՝ պետք է գնաք տուն, այս ամեն ինչին այլընտրանք չկա։ Պետք է գնաք ու գան մարդիկ, ովքեր կարողանում են և ուզում են անել այն։ Այն մարդիկ, որոնք հանգիստ են թողնում մեր սրբությունները, խորհրդանիշները, ազգային արժանապատվությունը և չեն փորձում այդ ամեն ինչը խոցել, վերացնել, ջնջել և անհասկանալի 0-ական կետերից ինչ-որ պրոցեսներ սկսել։
•Պրակտիկորեն բազմաթիվ անգամ մենք տեսել ենք, երբ ադրբեջանական կողմն այն չի անում, իսկ հայական կողմը շատ արագ իր վրա վերցրեց այդ ամեն ինչի կատարումը՝ թույլի, պարտվածի, նսեմացվածի դիրքերից, դրա համար ենք մենք արդեն 4 տարի շարունակ ասում, որ բանակցողը պետք է փոխվի։
•Մարդ որը կրում է այդ ամբողջ բեռը, նսեմացումն իր վրա, մարդ որը բանակցային սեղանի շուրջ գլուխը կախ է, ինքը չպետք է այս հարցրով զբաղվի, առհասարակ, նաև՝ անձերով պայմանավորված։ Մի կողմ թողնենք, որ չի հասկանում, կոմպետենտ չէ, 7 տավա ընթացքում այդպես էլ չսովորեց, չհասկացվա, չուզեց կրթվի... Ախր ընդունում էլ է, ասում է՝ 7 տարի նույն դասարանում եմ մնացել։

Анжела Элибегова: «Алиев говорит об этом открыто»
Действующее руководство Армении, потерпевшее поражение в 44-дневной войне 2020 года, последовательно выполняет все требования азербайджанской стороны, стремясь в обмен получить документ, в котором фигурировало бы слово «мир», – как своего рода пропуск на парламентские выборы 2026 года. Однако бесконечные уступки уже поставили Армению перед серьезнейшими вызовами безопасности. Свои наблюдения относительно стоящих перед армянским народом вызовов в студии «Panorama-интервью» представила эксперт по вопросам Азербайджана Анжела Элибегова.
Перевод на русский язык ряда прозвучавших в ходе интервью тезисов – ниже:
• Власти обещали учитывать мнение общества. Но сегодня, когда наступил момент подписания очередного документа, все снова скрывают от общества: опять ведутся тайные переговоры, детали опять скрываются, и никто не знает, о чем идет речь.
• Азербайджанская сторона же все чаще заявляет о том, что видит проблему легитимности власти в Армении. Ильхам Алиев, кстати, прямо говорит о возможной смене власти в Армении и указывает, что у Баку нет уверенности в том, что подписанные документы сохранят силу в будущем.
• Позиции властей и общества по этому вопросу – диаметрально противоположны. Если подходы властей РА совпадают с позицией их любимых азербайджанских партнеров, то общество категорически против этого. Это видит и враг, в Азербайджане тоже видят эти риски. И именно потому Баку старается получить максимум от сложившейся ситуации в кратчайшие сроки.
• Возможно, социологические опросы, проводимые в окружении Никола Пашиняна, показывают иную картину. Но пора взглянуть правде в глаза. Пора перестать жить в параллельной Армении, которую показывает Общественное телевидение, и признать: народ не хочет этих изменений. Он против последовательного отказа от собственных национальных ценностей, разрушения столпов государства, против того демонтажа, который действующие власти методично осуществляют вот уже 7 лет.
• Если вы не справляетесь – уходите. Если вы сознательно портите нашу жизнь – тем более уходите.  Альтернативы нет.  Вы должны уйти и должны прийти люди, которые умеют и хотят работать ради страны. Люди, которые не посягают на наши святыни, символы и национальное достоинство, не стремятся все это уничтожить, стереть или начать какие-то процессы с непонятной нулевой точки.
• Мы не раз видели, как азербайджанская сторона на практике не выполняет своих обязательств, в то время как армянская сторона торопится исполнить все – из позиции слабого, побежденного, униженного. Именно поэтому уже четвертый год подряд мы говорим: смена переговорщика – императив.
• Человек, который несет на себе весь этот груз унижения, человек, сидящий с поникшей головой за столом переговоров, не может продолжать заниматься этим вопросом. Вообще. Оставим в стороне, что он некомпетентен, что за 7 лет так и не научился, не понял, не захотел учиться... Сам же признает: «7 лет остаюсь в одном и том же классе».