Արցախում զnhվածների հարազատները դիմել են Կամո Վարդանյանին՝ հանդես գալ 2023-ի սեպտեմբերի մարտական գործողությունների վերաբերյալ հստակ հայտարարությամբ
Արցախի տեղեկատվական շտաբը հրապարակել է 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախում զոհված զինծառայողների հարազատների բաց նամակը.
«Բաց նամակ Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Կամո Վարդանյանին՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին զոհված զինծառայողների հարազատներից
Ավելի քան 9-ամսյա շրջափակումից հետո՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին, մեր հարազատները, չխնայելով սեփական կյանքը, դիմակայել են ադրբեջանական ագրեսիային և փրկել Արցախի 120 հազար բնակչությանը՝ ցեղասպանական ոչնչացումից։
Պաշտպանության բանակի մարտիկների և աշխարհազորայինների անձնազոհության բազմաթիվ դրվագների մասին տարբեր առիթներով խոսվել է, սակայն դրան զուգահեռ մենք ականատես ենք լինում ՀՀ իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների և նրանց սպասարկող լրատվամիջոցների կողմից տարածվող կեղծ և մանիպուլյատիվ հայտարարությունների այն մասին, թե իբր արցախցիները չեն կռվել։ Վերջին նման օրինակը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի անբարոյական հայտարարությունն է։
Այն ժամանակ, երբ ՀՀ իշխանության ներկայացուցիչները նման պառակտիչ և թիրախավորված ապատեղեկատվություն են տարածում, Պաշտպանության բանակի հրամանատար Կամո Վարդանյանը, որը այդ օրերին ի պաշտոնե ղեկավարել է Արցախի պաշտպանությունը, շարունակում է լռություն պահպանել՝ պաշտոն զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում։
Մենք՝ 2023 թվականի ագրեսիայի զոհերի հարազատներս, պահանջում ենք Կամո Վարդանյանից անհապաղ հանդես գալ մարտական գործողությունների վերաբերյալ հստակ հայտարարությամբ, որովհետև գտնում ենք, որ առաջին հերթին հենց ինքը պետք է խոսի և փաստերով լռեցի պառակտիչ և մանիպուլյատիվ այդ խոսույթը։
Բաց նամակին չարձագանքելը կհամարենք խիստ դատապարտելի հանցակցություն այդ պառակտիչ երևույթին և անարգանք իր ղեկավարած բանակի զոհված զինծառայողների և նրանց հարազատների նկատմամբ»։

Родные погибших в сентябре 2023 года в Арцахе военнослужащих обратились к Камо Варданяну
Информационный штаб Арцаха опубликовал открытое письмо родных погибших в сентябре 2023 года в Арцахе военнослужащих, в котором говорится:
«Открытое письмо бывшему командующему Армией обороны Арцаха Камо Варданяну от родственников военнослужащих, погибших в сентябре 2023 года:
После более чем 9-месячной блокады, в сентябре 2023 года, наши родные, не щадя собственной жизни, противостояли азербайджанской агрессии и спасли 120-тысячное население Арцаха от геноцида.
О многочисленных примерах самопожертвования бойцов Армии обороны и ополченцев говорилось по разным поводам. Однако, параллельно с этим, мы становимся свидетелями тиражируемых различными представителями властей Республики Армения и обслуживающими их средствами массовой информации ложных и манипулятивных заявлений о том, будто бы арцахцы не сражались.
Последний подобный пример — аморальное заявление депутата НС РА Хачатура Сукиасяна.
Пока представители властей Республики Армения транслируют подобную раскольническую и целенаправленную дезинформацию, командующий Армией обороны Камо Варданян, который в те дни официально возглавлял Армию обороны Арцаха, продолжает хранить молчание, занимая должность в министерстве обороны Республики Армения.
Мы, родственники жертв агрессии Азербайджана против Арцаха 2023 года, требуем от Камо Варданяна немедленно выступить с четким заявлением о боевых действиях, поскольку считаем, что, в первую очередь, именно он должен нарушить молчание и фактами опровергнуть этот разъединяющий и манипулятивный дискурс.
Отсутствие реакции на открытое письмо мы будем расценивать как крайне предосудительное соучастие в этом раскольническом явлении и как проявление неуважения к погибшим военнослужащим возглавляемой им армии, а также к их родственникам».