Գազայի հատվածում Իսրայելի հարձակման հետևանքով 60 պաղեստինցի է զոհվել. Al Jazeera
Գազայի հատվածին Իսրայելի ռազմական հարվածների արդյունքում վերջին 24 ժամում առնվազն 60 պաղեստինցի է զոհվել, ավելի քան 150 մարդ վիրավորվել է։ Այդ տվյալները հայտնում է քաթարյան Al Jazeera հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով պաղեստինյան անկլավի առողջապահության նախարարությանը։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Իսրայելի հարվածները Գազայի հատվածում առնվազն 60 մարդու կյանք են խլել, իսկ զոհերի թիվը շարունակում է աճել, քանի որ Իսրայելի պաշտպանության բանակը շարունակում է հարվածներ հասցնել անկլավի կենտրոնական հատվածին, ինչպես նաև Ռաֆահ և Խան Յունիս քաղաքներին, որտեղ ռմբակոծությունները ավերել են բազմաթիվ տներ և ենթակառուցվածքներ:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարությունը նաև հայտնել է, որ վերջին 24 ժամվա ընթացքում 152 վիրավոր է տեղափոխվել տարածաշրջանի հիվանդանոցներ և կլինիկաներ։ Գործակալությունը նշում է, որ փլատակների տակ և փողոցներում դեռ շատ զոհեր կան, որոնց չեն կարող հասնել շտապօգնության մեքենաներն ու քաղաքացիական պաշտպանության աշխատակիցները։
Ըստ բժիշկների՝ Գազայի հատվածում իսրայելական ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհվածների ընդհանուր թիվը 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից սրված հակամարտությունից հետո հասել է 51355-ի։ Վիրավորվել է առնվազն 117248 մարդ։ 2025 թվականի մարտի 18-ից ի վեր, երբ Իսրայելը վերսկսեց ռազմական գործողությունները անկլավում հրադադարից հետո, զոհերի թիվը հասել է 1978-ի, ավելի քան 5200 մարդ վիրավորվել է:

More than 60 people have been reported killed in Gaza since early on Thursday and casualties continue to mount as Israel carries out early morning attacks on the Palestinian territory, Al Jazeera reported.
The Palestinian Civil Defence and medics said 12 people from the same family in north Gaza’s Jabalia were among those killed in the Israeli attacks.
The Health Ministry in Gaza reports that 1,978 people have now been killed and 5,207 injured since Israel broke its ceasefire with Hamas on March 18, 2025.
At least 51,355 Palestinians have been confirmed killed and 117,248 wounded in Israel’s war on Gaza since it began 18 months ago.
The Gaza Government Media Office updated its death toll to more than 61,700, saying thousands of people missing under the rubble are presumed dead. At least 1,139 people were killed in Israel during the Hamas-led October 7, 2023 attacks and more than 200 were taken captive.