ՀԱՊԿ-ը կրճատում է ճգնաժամային որոշումների նախապատրաստման ժամկետը. Միքայել Աղասանդյան
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից ճգնաժամային իրավիճակների վերաբերյալ որոշումների պատրաստման ժամկետը կրճատվել է մինչև 24 ժամ։ «ՌԻԱ նովոստի»-ին տված հարցազրույցում այդ մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին վարչության տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը։
«Հավաքական անվտանգության խորհուրդը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում ճգնաժամային իրավիճակի կանխարգելման կամ հանգուցալուծման առաջնահերթ միջոցառումների վերաբերյալ որոշումների նախապատրաստման ժամկետը զգալիորեն կրճատվել է (մինչև մեկ օր)»,-ասել է Աղասանդյանը։
Նա հավելել է, որ աշխատանքներ են տարվում ազգային խորհրդարանների հետ համատեղ՝ նման որոշումների արագ հաստատումն ապահովելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով հետխորհրդային տարածքում ստեղծված բարդ իրավիճակը՝ ՀԱՊԿ-ն ուժեղացնում է արագ արձագանքման մեխանիզմները։ 2024 թվականի սկզբին ՀԱՊԿ-ն իրականացրել է ճգնաժամային արձագանքման լայնածավալ վարժանքներ։ Կազմակերպությունը շարունակում է իր անդամ երկրների միջև ամրապնդել համագործակցությունը անվտանգության հարցերի շուրջ։

Сроки подготовки решений Совета коллективной безопасности ОДКБ по кризисным ситуациям сокращены до суток, сообщил в интервью РИА Новости директор первого департамента стран СНГ МИД России Микаэл Агасандян.
«Значительно (до суток) сокращены сроки подготовки решений Совета коллективной безопасности о первоочередных мерах по предотвращению или урегулированию кризисной ситуации в зоне ответственности ОДКБ», — сказал Агасандян.
Он добавил, что работа по обеспечению оперативного утверждения таких решений ведется совместно с национальными парламентами.
С учетом сложной обстановки на постсоветском пространстве ОДКБ усиливает механизмы быстрого реагирования. В начале 2024 года ОДКБ провела масштабные тренировки по кризисному реагированию. Организация продолжает укреплять сотрудничество между своими государствами-членами в вопросах безопасности.