Չախոյանից բացի խուլիգանության հատկանիշներով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Մեսրոպ Մանուկյանին
Ապրիլի 29-ին Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի վարչական շենքում տեղի ունեցած դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 2 անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (խուլիագանությունը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով)։ Այս մասին հայտնում է ՔԿ-ն։
Ստացվում է, որ Արթուր Չախոյանից բացի խուլիգանության հատկանիշներով մեղադրանք է առաջադրվել ևս մեկ անձի նկատմամբ։ Մեր տեղեկություններով, մեղադրանք է առաջադրվել Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանի նկատմամբ։ Տվյալ դեպքում խուլիգանութուն են դիտարկել Նոր Նորքի թաղապատ Տիգրան Տեր-Մարգարյանի լուսանկարի վրա յոգուրտ լցնելը։
Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածը վերաբերում է խուլիգանությանը, իսկ 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ մասերը սահմանում են.
«Խուլիգանությունը` հասարակության նկատմամբ անհարգալից կամ իրավական կամ բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք ցուցաբերելը, որը կատարվել է՝
3) տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով` պատժվում է տուգանքով՝ քսանապատիկից հիսնապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ հարյուր հիսունից երկու հարյուր յոթանասուն ժամ տևողությամբ, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ մեկից երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` երկուսից հինգ տարի ժամկետով»։

Эксперт по вопросам Азербайджана Анжела Элибегова на своей странице в соцсети Facebook коснулась обвинений, предъявленных СК Армении после вызвавшего широкий резонанс инцидента в администрации ереванского района Нор Норк.
Напомним, пресс-секретарь Следственного комитета (СК) Армении Кима Авдалян накануне сообщила: в рамках уголовного производства, инициированного в связи с инцидентом, произошедшим в аппарате главы административного района Нор Норк города Ереван 30 апреля, публичное уголовное преследование возбуждено в отношении 4 лиц – по пункту 5 части 2 статьи 195 (физическое воздействие, совершенное группой лиц) Уголовного кодекса Республики Армения.
Один из 4 лиц – член пропагандирующей европейские ценности и выступающей за вступление Армении в ЕС партии «Республика», глава района Нор Норк Тигран Тер-Маргарян. На видео инцидента видно, как глава Нор Норка Тигран Тер-Маргарян присоединился к избиению и ударил активиста Артура Чахояна. Остальные трое - сотрудники администрации района.
Однако у пострадавшего в ходе инцидента активиста Артура Чахояна тоже статус обвиняемого. Ему и члену Совета старейшин Еревана от фракции «Мать Армения» Месропу Манукяну правоохранительные органы предъявили обвинение по пп. 1 и 3 ч. 2 ст. 297 (хулиганство, совершенное группой лиц с использованием информационных или коммуникационных технологий) УК РА. Проведенная ими 29 апреля акция, последовавшая за озвученными главой района угрозами и ругательствами в адрес Чахояна, была квалифицирована как хулиганство.
«Месропу и Артуру, вместо присвоения статуса потерпевших, предъявили обвинение по серьезной статье – хулиганство.
Главе Нор-Норка и другим нападавшим обвинение предъявлено по легкой статье (физическое воздействие)», – обратила внимание Элибегова.