Ադրբեջանը մեղադրում է Մոսկվային դրա դրույթները չկատարելու մեջ. Աբրահամյան
«ՌԴ իշխող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության ֆորումին տեղի ունեցած հայտնի միջադեպից ու ադրբեջանական չստացված սադրանքից հետո, Ադրբեջանը նախ Շարմազանովին մեղադրեց ռևանշիստական ուժ ներկայացնելու համար, իսկ հիմա անցել են ՌԴ-ի դեմ տեղեկատվական հարձակումներին»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Մեջբերելով 2022 թվականին ՌԴ-ի ու Ադրբեջանի միջև կնքված դաշնակցային պայմանագիրը, Աբրահամյանի փոխանցմամբ, Ադրբեջանը մեղադրում է Մոսկվային դրա դրույթները չկատարելու մեջ:
«Ադրբեջանցիներին հատկապես հունից հանել է Շարմազանովի` ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումից խոսելու հանգամանքը, որը Բաքվում համարում են ՌԴ-Ադրբեջան պայմանագրի խախտում` հիմքում ունենալով այն հանգամանքը, որ ելույթը կայացել է ռուսական հարթակում, այն էլ` իշխող ուժի համակարգման պայմաններում:
Մի խոսքով, Ադրբեջանում դեռ երկար կհիշեն իրենց տապալված մոսկովյան գաստրոլները, որի հետ կապված անհույս ճիչերն այլևս որևէ մեկին հետաքրքիր չէ»,- գրել է Աբրահամյանը:

Following a recent incident at the forum of Russia's ruling United Russia party and a failed Azerbaijani provocation, Baku has shifted its rhetoric, first accusing Armenian politician Eduard Sharmazanov of representing "revanchist forces" and now targeting Russia with an information campaign, according to Armenian MP Tigran Abrahamyan from the opposition Pativ Unem faction.
Referring to the 2022 agreement on allied interaction between Russia and Azerbaijan, Abrahamyan noted that Baku is accusing Moscow of violating the terms of the document.
"What seems to have particularly infuriated Azerbaijan is Sharmazanov’s reference to the right of peoples to self-determination, something Baku considers a breach of the Russia-Azerbaijan declaration, especially given that the statement was made on Russian soil and during a meeting organized by the ruling party," he wrote on Facebook on Thursday.
"In short, Azerbaijan will long remember its failed Moscow appearance and its desperate outcry has drawn little attention," the MP added.