Փաշինյան. Երբեմն հեշտ չէ խոստովանել, որ մենք ինչ–որ բան չգիտենք
«Երբեմն անհատական, հանրային, պետական մակարդակով հեշտ չէ խոստովանել, որ մենք ինչ–որ բան չգիտենք, չնայած ակնհայտ է, որ բոլոր տեղերում բոլորն ինչ–որ բան չգիտեն։ Եվ թերևս մենք պետք է ուժ ունենանք խոստովանելու, որ մենք վատ ենք ապրում մեր չիմացածի չափով և լավ ապրում ենք մեր իմացածի չափով, և մեր բարեկեցությունն ընդլայնելու համար մեզ պետք է փոքրացնել մեր չիմացածի ծավալը և ընդլայնել մեր իմացածի ծավալը, իսկ սա հնարավոր է աշխատանքի և կրթության, կրթության և աշխատանքի ամենասերտ փոխկապակցման միջոցով»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ հրապարակած շնորհավորական ուղերձում։
Նա մասնավորապես ասել է.
«Բայց ցանկացած աշխատանք շատ ավելի արդյունավետ է, երբ հիմնված է տվյալ աշխատանքի, նրա նրբությունների և առանձնահատկությունների մասին սեփական գիտելիքն ընդլայնելու և հարստացնելու գործելակերպի վրա։ Սա վերաբերում է ամեն ինչին՝ արհեստին, արվեստին, ձեռներեցությանը, գյուղատնտեսությանը, մանկավարժությանը, պետական, զինվորական, համայնքային ծառայությանը, բանվորությանն ու առաջնորդությանը, և բարեկեցության հասել ու հասնում են այն պետությունները և հանրությունները, որոնք առաջնորդվում են այս տրամաբանությամբ։
Կառավարությունն ու կառավարող մեծամասնությունը Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդում են այս տրամաբանությամբ, հասկանալով, որ սա պարզ ճանապարհ չէ, որովհետև խոսել գիտելիքն ընդլայնելու, հմտությունը զարգացնելու անհրաժեշտության մասին, նշանակում է արձանագրել, որ մենք ինչ–որ բան չգիտենք»։

«И иногда на индивидуальном, общественном или государственном уровне нелегко признать, что мы чего-то не знаем, даже если очевидно, что все и всюду чего-то не знают. И, наверное, мы должны найти в себе силы признать, что мы живем плохо в меру того, чего мы не знаем, и живем хорошо в меру того, что мы знаем, и для того, чтобы расширить свое благосостояние, нам нужно сократить объем того, что мы не знаем, и расширить объем того, что мы знаем, а это возможно в случае наличия теснейшей взаимосвязи между трудом и образованием, образованием и трудом», – говорится в послании Никола Пашиняна по случаю отмечаемого сегодня, 1 мая, Дня труда и солидарности трудящихся.
Пашинян в частности отметил:
«Однако любая работа становится гораздо эффективнее, когда она основана на практике расширения и обогащения собственных знаний о данной работе, ее тонкостях и специфике. Это касается всего: ремесел, искусства, предпринимательства, сельского хозяйства, педагогики, государственной, армейской, общественной службы, рабочих и лидеров. Процветания достигли и достигают те государства и общества, которые руководствуются этой логикой.
Правительство и правящее большинство ведут Республику Армения именно по этой логике, понимая, что это нелегкий путь, поскольку говорить о необходимости расширения знаний и развития навыков значит констатировать, что мы чего-то не знаем».