Եթե Արցախ գնալու հնարավորություն ունենամ, առաջինը կայցելեմ ծնողներիս և զոհված ընկերներիս գերեզմաններին. Սերժ Սարգսյան
«Եթե Արցախ գնալու երջանիկ հնարավորություն ունենամ, առաջինը կայցելեմ ծնողներիս և զոհված ընկերներիս գերեզմաններին»,-ի պատասխան Հայկական համալսարանի ուսանողներից մեկի հարցի՝ ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Հայկական համալսարանի՝ Արցախյան առաջին հաղթական պատերազմի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ հանդիպում-բանախոսությունների ծրագրի շրջանակներում երեկ երեկոյան տեղի է ունեցել համալսարանի ունկնդիրների և դասախոսների հանդիպումը ԼՂ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտեի, ապա ԼՂՀ պաշտպանության ուժերի կոմիտեի նախագահ (1989-1993թթ.), ՀՀ երրորդ նախագահ, Արցախի հերոս Սերժ Սարգսյանի հետ:
Դեռևս շաբաթներ առաջ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն կայացած հանդիպման զրույցի թեմատիկ ընդգրկումը ներառել է Արցախյան առաջին հաղթական պատերազմի տարիներին բանակաշինությանը, պետականաշինությանը, իրականացված մոբիլիզացիային և հաջորդող տարիների պետական քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր։

Серж Саргсян: Если у меня будет возможность поехать в Арцах, первым делом навещу могилы родителей и павших друзей
17:07 03/05/2025
«Если у меня будет счастливая возможность поехать в Арцах, первым делом я навещу могилы своих родителей и павших друзей», – ответил третий президент Армении Серж Саргсян на вопрос одного из студентов Армянского университета.
В рамках программы встреч и лекций Армянского университета с военно-политическим руководством первой победоносной Арцахской войны вечером 2 мая состоялась встреча слушателей и преподавателей университета с руководителем Комитета сил самообороны Нагорного Карабаха, а затем — Комитета сил обороны НКР (1989-1993 гг.), третьим президентом Армении и героем Арцаха Сержем Саргсяном.
Состоявшаяся по предварительной договоренности, достигнутой еще несколько недель назад, встреча охватывала широкий круг тем, связанных с армейским строительством в годы победоносной первой Арцахской войны, с государственным строительством, проведенной мобилизацией, а также государственной политикой в последующие годы.